Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/magcavac/public_html/wp-includes/functions.php on line 5051
شخصیت امروز
موضوعات داغ

جان میلتون

شاعری اهل سیاست

جان میلتون ۹ دسامبر ۱۶۰۸ در لندن انگلستان متولد شد. او شاعر و نویسنده انگلیسی است. وی مقالات بحث‌برانگیزی در خصوص آزادی انتشار، آموزش و حذف سانسور نگاشت.

جان میلتون از معروف‌ترین شعرای انگلستان است. او را بیشتر به خاطر اثر معروفش بهشت گمشده می‌شناسند، فصاحت و بلاغت در شعر میلتون درنهایت درجه‌ قرار دارند. شعر میلتون تأثیر سزایی در شعر قرن ۱۸ انگلستان داشته است. میلتون در بدیع چیره‌دست بود. میلتون رسالاتی نیز در باب حقوق مدنی و دینی نگارش کرده است. مادرش، سارا جفری زنی پرهیزکار و دین‌دار و فرزند یک بازرگان دریانورد بود. پدر میلتون نیز، جان، نام داشت حقوق‌دان بود و قطعات موسیقی نیز می‌ساخت. خانواده‌ی میلتون نسبتاً ثروتمند بودند و آن‌ها خانه‌ای در روستا داشتند. اولین آموزگار میلتون، پدرش بود. میلتون هنردوستی و طبع نویسندگی را از پدر به ارث برد. باید از نویسنده‌ای دیگر به نام توماس یانگ یاد کنیم که فارغ‌التحصیل دانشگاه سنت اندروز بود و تعلیم میلتون را بر عهده گرفت. میلتون در دوازده‌سالگی به مدرسه‌ی سنت پل در نزدیکی خانه‌ی خود رفت و پنج سال بعد نیز به کالج کریست در کمبریج وارد شد. در این دوره، درحالی‌که خود را برای کار در دستگاه حکومتی آماده می‌کرد. سرایش شعر به زبان لاتین را آغاز نمود. مدتی بعد شعر ایتالیایی و انگلیسی را نیز آغاز نمود. یکی از اولین آثار میلتون، در مرگ نوزاد زیبا بود که در ۱۶۲۶ سروده شد. میلتون این شعر را در پی حادثه‌ی سقط شدن خواهرش آن فیلیپس سرود. میلتون در زندگی تحصیلی و دانشگاهی خود موفق نبود. با استاد خود دعوا کرد و برای یک‌ترم معلق شد. با ترک کمبریج، میلتون از تصمیم اولیه‌ی خود برای کشیش شدن منصرف گردید. به مدت شش سال سراغ هیچ حرفه‌ای نرفت و در خانه‌ی پدرش روزگار را به فراغت گذراند. در آن دوران آثاری همچون لا الگرو و ایل پنسروسو را در ۱۶۳۲ و کوموس را در ۱۶۳۴ و لیسیداس را در ۱۶۳۷ سرود؛ که این آخری پس مرگ رفیقش ادوارد کینگ سروده شد. در ۱۶۳۵ میلتون به هورتون در باکینگهام شایر نقل‌مکان کرد و در آنجا مطالعات خود را در حوزه‌های زبان‌های یونانی، لاتین و ایتالیایی ادامه داد. در حدود سال‌های ۱۶۳۷ تا ۱۶۳۹ به فرانسه و ایتالیا سفر کرد و در پاریس با هوگو گروته که حقوقدان و علمای الهیات بود، ملاقات کرد. وی همچنین در فلورانس ایتالیا با منجم معروف گالیلو گالیله ملاقات کرد. در بهشت گمشده هم اشاراتی به تلسکوپ گالیله می‌شود. میلتون از این فرصت استفاده کرد و از دانشمندان آن دیار استفاده نمود. میلتون در ۱۶۳۹ به لندن بازگشت و مدرسه‌ای به راه انداخت، چند صباحی شاگردانی هم داشت. در این دوره چیز چندانی ننوشت. پیش‌ازاین دوره در سر داشت تا حماسه‌ای بر پایه‌ی داستان آرتور شاه نگارش کند؛ اما جنگ داخلی شاعری او را متوقف کرد و تا ۲۰ سال چیزی ننوشت در این دوران الیور کرومول با شاه چارلز اول به نبرد می‌پرداخت و کشور در آتش جنگ می‌سوخت.

او که در زمره‌ی پیرایشگران بود با نگارش رسالاتی به ابراز عقایدش پرداخت. میلتون در این دوره اثری را در نقد کلیسا در ۱۶۴۲ منتشر کرد. درباره‌ی طلاق نیز در ۱۶۴۳ و در دفاع از آزادی مطبوعات در ۱۶۴۴ منتشر شد.

جان میلتون ۸ نوامبر ۱۶۷۴ در لندن انگلستان درگذشت.

برای مشاهده‌ی آثار جان میلتون در کتاب‌فروشی آنلاین کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب بهشت گمشده (با نقاشی‌هایی از گوستاو دوره و شرح حال و حواشی) / نویسنده: جان میلتون / مترجم: شجاع‌الدین شفا / انتشارات: نخستین

کتاب برگزیده بهشت گمشده / نویسنده: جان میلتون / مترجم: محمد حاج‌کریمی / انتشارات: کوله‌پشتی

برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *