Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/magcavac/public_html/wp-includes/functions.php on line 5051
شخصیت امروز
موضوعات داغ

توماس هاردی

شاعر طبیعت‌گرا

توماس هاردی

توماس هاردی ۲ ژوئن ۱۸۴۰ در حوالی دورچستر انگلستان به دنیا آمد. او رمان‌نویس و شاعر جنبش طبیعت‌گرایی اهل انگلستان بود. آثار او معمولاً در جنبش طبیعت‌گرایی طبقه‌بندی می‌شوند، اما در چندین شعر او رگه‌هایی از ادبیات عصر روشنگری و رمانتیسیسم دیده می‌شود.

توماس هاردی در ابتدا حرفه معماری را انتخاب کرد اما بعد، در دههٔ پنجم زندگی‌اش به نوشتن و سرودن شعر روی آورد. او ده‌ها رمان و شعر نوشت و اشعارش هم‌تراز رمان‌هایش موردتوجه و تقدیر دوستداران ادبیات گرفت و تأثیر قابل‌توجهی بر شعر مدرن انگلیسی گذاشت. امروزه از او به‌عنوان یکی از شاعران و نویسندگان مطرح قرن بیستم یاد می‌شود.

هرچند توماس هاردی خود را بیشتر شاعری می‌دانست که برای منفعت مادی رمان می‌نویسد، اما او بیشتر برای رمان‌هایی که نوشته، شناخته شده است. ازجمله آثار او که شهرت جهانی دارند تس و دور از اجتماع خشمگین هستند که بر اساس هر دوی آن‌ها فیلم ساخته شده است. ویژگی اصلی نوشته‌های هاردی توصیفات شاعرانه و جبرگرایی است و شخصیت‌های داستان‌هایش در برابر احساسات تند و شرایط اطراف خود به مبارزه می‌پردازند. محل اجرای بیشتر آثار هاردی شهرستان نیمه افسانه‌ای وسکس است.

پدرش سنگتراش و مادرش زنی با مطالعه بود. توماس تا سن هشت‌سالگی یعنی زمانی که برای اولین بار به مدرسه رفت، نزد مادرش درس می‌خواند. پس‌ازآن چند سالی در یک مدرسه محلی، لاتین آموخت. ازآنجاکه موقعیت اجتماعی خانواده هاردی به‌گونه‌ای نبود که ملزم به تحصیل در دانشگاه باشد، تحصیلات رسمی او در سن شانزده‌سالگی پایان یافت. پس‌ازآن او نزد یک معمار محلی کارآموزی را آغاز کرد. توماس هاردی تا سال ۱۸۶۲ به‌عنوان یک معمار آموزش دید و پس‌ازآن به لندن رفت و در کالج کینگ ثبت‌نام کرد. او موفق به دریافت جایزه‌ای از انستیتو سلطنتی معماران بریتانیا و انجمن معماری شد. توماس هاردی هیچ‌گاه لندن را خانه خود ندانست. او در لندن به اختلاف طبقاتی و جایگاه اجتماعی‌اش واقف بود. پنج سال بعد هاردی درحالی‌که نگران سلامتش بود به دورست بازگشت و تصمیم گرفت زندگی‌اش را وقف نوشتن کند.

توماس هاردی سال ۱۸۷۰ با همسر آینده‌اش «اما لاوینیا گیفورد» آشنا و به دام عشق او گرفتار شد. توماس و اما سال ۱۸۷۴ ازدواج کردند. مرگ اما در سال ۱۹۱۲ تأثیر عمیقی بر توماس هاردی گذاشت. پس از مرگ اما توماس به کورنوال سفر کرد تا خاطرات پیشینش با همسر درگذشته‌اش را تجدید کند، اشعاری که هاردی در سال‌های ۱۹۱۲ و ۱۹۱۳ سرود متأثر از مرگ اماست. پس‌ازآن در سال ۱۹۱۴ با فلورانس امیلی داگدل که ۳۹ سال از او جوان‌تر بود ازدواج کرد. در آن زمان او همچنان درگیر مرگ همسر نخستش بود و سعی می‌کرد با سرودن شعر بر این غم فائق آید.

اولین رمان هاردی بانو و مرد فقیر نام دارد که نوشتنش را در سال ۱۸۶۷ تمام کرد اما موفق به یافتن ناشری برای چاپ آن نشد. او دست‌نوشته‌هایش را نابود کرد، تنها بخشی از آن باقی‌مانده است. به تشویق جورج مردیت، دوست و مرشدش که خود نویسنده و شاعر بود به نوشتن ادامه داد و علاج‌های ناامیدانه را در سال ۱۸۷۱ و زیر درختان گرینوود را در سال ۱۸۷۲ به صورت ناشناس منتشر شد. در سال ۱۸۷۳ داستان یک جفت چشم آبی را بانام خودش منتشر کرد. رمان دور از اجتماع خشمگین که در سال ۱۸۷۴ منتشر شد و به حدی موفق بود که توانست پس‌ازآن کار معماری را رها کند و به صورت تمام وقت به ادبیات بپردازد و در طی ۲۵ سال بعدازآن بیش از ده رمان بنویسد

توماس هاردی نخستین جلد از سروده‌هایش را در سال ۱۸۹۸ منتشر کرد. اشعار «وسکس» مجموعه‌ای است از شعرهایی که وی طی ۳۰ سال سروده است. هرچند اشعارش در عصر خود به‌اندازهٔ رمان‌هایش مورد استقبال و توجه قرار نگرفت، اما امروزه از او به‌عنوان یکی از شاعران بزرگ قرن بیستم یاد می‌شود. اغلب شعرهای او، مثل «نواهای بی اثر» و «نیامده بر سر قرار (ملاقات نافرجام)» مضمون ناامیدی از عشق و زندگی و جدال دراز مدت انسان با نابرابری‌ها و آلام بشریت را دربردارد. برخی از اشعارش مانند «پرنده کور» از عشق به طبیعت می‌گوید و موضع محکم او را در برابر بی‌رحمی با حیوانات نشان می‌دهد.

توماس هاردی دسامبر سال ۱۹۲۷ به ذات الجنب (آب آوردن ریه) مبتلا شد و در ژانویه سال ۱۹۲۸ درگذشت. در گواهی فوت، علت مرگ ایست قلبی و کهولت سن ذکر شد. تدفین توماس هاردی بحث‌انگیز بود، وصی او مایل بود پیکر هاردی در قطعه شاعران دفن شود ولی خواسته قلبی هاردی این بود که در کنار همسر نخست محبوبش بیارامد، در نهایت قلبش در کنار مزار همسرش در استینسفورد و خاکسترش در قطعه شاعران کلیسای وست مینیستر دفن شد. کمی بعد از مرگ هاردی، وصی اموال او نامه‌ها و دفترچه یادداشتش را سوزاند. تنها ۱۲ قطعه باقی‌ماند که یکی از آن‌ها شامل بریدهٔ روزنامه‌های سال‌های دهه ۱۸۲۰ میلادی است. تحقیقات بعدی نشان داد که هاردی چطور از این داستان‌ها در آثارش استفاده می‌کرده است.

آثار هاردی موردتوجه و تحسین نویسندگان نسل بعد از او مانند ویرجینیا وولف و دی. اچ.لارنس قرار گرفت.

برای مشاهده‌ی آثار توماس هاردی در کتابفروشی کاواک، از لینک‌های زیر استفاده نمایید.

کتاب جود گمنام | نویسنده: توماس هاردی | مترجم: ابراهیم یونسی | انتشارات: فرهنگ نشر نو

کتاب تس | نویسنده: توماس هاردی | مترجم: مینا سرابی | انتشارات: دنیای نو

کتاب دست تکیده (تجربه‌های کوتاه ۲) | نویسنده: توماس هاردی | مترجم: ابراهیم یونسی | انتشارات: چشمه

کتاب یک جفت چشم آبی | نویسنده: توماس هاردی | مترجم: فرشته خجندی | انتشارات: آسیم

برچسب‌ها

پیمان ملک‌زاده

مدیر امور اجرایی و کارشناس تولید محتوا، علاقه‌مند به ادبیات و...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *