Deprecated: class-oembed.php از نگارش5.3.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp-includes/class-wp-oembed.php استفاده نمایید. in /home/magcavac/public_html/wp-includes/functions.php on line 5051
پیشنهاد کاواکتازه‌های نشر
موضوعات داغ

تازه های نشر مهرماه ۹۹

هفته سوم سری دوم

کتاب دیالکتیک روشنگری

پدید‌آورنده: تئودور آدرنو

مترجم: مراد فرهادپور

ناشر: هرمس

اگر بخواهیم کتاب بسیار مهم دیالکتیک روشنگری را در بخش­­­­­­­های چهارگانۀ تعیین شده، بررسی و ارزیابی کنیم – یعنی: ۱) معرفی کلی اثر و مولف؛ ۲) تحلیل بیرونی و محیطی اثر؛ ۳) تحلیل درونی اثر؛ و ۴) نقد و ارزیابی کلی اثر- نخست لازم است بدانیم این اثر افزون بر این که به واقع بحثی در فلسفۀ اجتماعی است، کیفیت فلسفی، تاریخی و ادبی آن نیز به طور مستقل قابل تامل می­باشد، ولی این جنبه‌های دومی در حوزۀ بررسی حاضر قرار نمی­‎گیرد.
در معرفی اثر و نویسندگان آن، اشاره می­‌کنیم که آفرینش این اثر از بنیاد متاثر از شرایط سیاسی- اجتماعی اروپای دوران نازیسم و مخالفت جدی آدورنو و هورکهایمر با فاشیسم هیتلری و ترس از بازتولید آن در آینده و در جای جای جهان است. نویسندگان این اثر (همچون دیگر یاران مکتب فرانکفورت) شرایط  تاریخی دوران نازیسم را دهشتناک و غیر قابل تحمل معرفی می­کنند و به تحلیل پیامدهای زیان­بار آن یعنی اشاعۀ سلطه، جامعۀ مدیریت شدۀ توده­ای و صنعت فرهنگ می­پردازند و به همین خاطر همچون فیلسوف رمانتیک فرانسوی، ژان ژاک روسو، عقلانیت و تمدنی را که ارمغان رنسانس و روشنگری است به طور ریشه­ای به نقد می­کشند. آن­ها هدف خودشان از نوشتن این کتاب را چنین بیان می­کنند: “هدفی که پیش روی خود نهاده بودیم چیزی کمتر از این نکته نبود که چرا نوع بشر به عوض پا نهادن به وضعیتی حقیقتاً انسانی [که ادعای اصلی رنسانس بود] بیشتر و بیشتر در نوع جدیدی از توحش غرق می­شود؟” (ص ۱۷). بنا بر این اثر مزبور، عمده­ترین متن، یا حداقل از جمله عمده­ترین متن­ها، در پی‌ریزی دیدگاهی است که به زودی به عنوان ‘نظریۀ انتقادی’ مکتب فرانکفورت نام گرفت.

کتاب مرگ تراژدی

پدید‌آورنده: جورج اشتاینر

مترجم: بهزاد قادری

ناشر: بیدگل

همه انسان‌ها در زندگی با تراژدی آشنایند. اما تراژدی، به عنوان صورت نمایشی، جهان‌شمول نیست.

کتاب کهن‌الگوهای سینمای ایران

پدید‌آورنده: بهزاد عشقی

ناشر: نگاه

تاریخ سینمای ایران به تعبیری تاریخ تیپ های تکرارشونده ای است که در فیلم های مختلف تکثیر می شوند و معمولا متأثر از تحولات اجتماعی تغییر چهره می دهند و در مواردی نیز از قطب مثبت داستان به قطب منفی می کوچند. از دید یونگ، کهن الگوها تمایل کلی ذهن برای تولید اندیشه های مشابه و یکسان است، گنجینه ای از سنت های دیرینه است که در ناخودآگاه جمعی هر ملتی جمع می شود و در قالب تصاویر و انگاره ها و چهره های مثالی به جلوه درمی آید. کهن الگوها قدرت و مانایی بسیاری دارند و سرشار از معانی متنوع اند و بر کنش های جمعی افراد تأثیر می گذارند. این الگوها گاهی در اشکال نقاشی و معماری و صنایع دستی، گاهی در شکل ریاضی و هندسی، گاهی هم در قالب چهره هایی همچون، پیردانا، سایه، مادر، مکار، زن اهریمنی، موعود، و بسیاری دیگر، پدیدار می شوند. چهره هایی که ریشه در باورهای دیرینهٔ اقوام دارند و قرون و اعصار را در می نوردند و با زمان کنونی وارد مکالمه می شوند و تاحدود زیادی بر باورهای امروزی تأثیر می گذارند. به این اعتبار از گذشته گریزی نیست، و چه بخواهیم و چه نخواهیم، از الگوهای کهن میراث می بریم و آن را در شکل های جدیدتر باز تولید می کنیم.

کتاب عشق سال‌های فیلم‌فارسی

پدید‌آورنده: بهزاد عشقی

ناشر: نگاه

در این کتاب نوزایی سینمای ایران از بطن سینمای فیلم فارسی و بر آمدن فیلم سازان تاریخ سازی چون مسعود کیمیایی و داریوش مهرجویی و دیگران، با نگاهی جامعه شناختی مورد واکاوی قرار می گیرد. شخصیت های ماندگار و اقتباس ادبی، سینمای خیابانی و ناتورالیسم ایرانی، شیدایی و عقلانیت مدرن و سینمای پرویز کیمیاوی، سیاست حذف و بازی کی بود کی بود من نبودم، ستاره مرده است و دیگر نمی میرد، از کیارستمی استالین نسازیم، دروغ خوانی و تاریخ، ارجاع های فرهادی و گفتگوهای بینامتنی و… از جمله مباحثی است که در این کتاب طرح می شود. ما این داستان را از واپسین سالهای دهه چهل شروع می کنیم و تا به امروز می رسیم که سینمای هنری ایران به مهم ترین سفیر فرهنگی این سرزمین در محافل جهانی بدل گشته است.

کتاب رازها

پدید‌آورنده: کنوت هامسون

مترجم: قاسم صنعوی

ناشر: گل آذین

کنوت هامسون،نویسنده بزرگ نروژی و برنده جایزه نوبل ادبی،در این داستان غم­‌انگیز عاشقانه،لایه­‌های پی‌درپی ضمیر خود­آگاه و ناخود­آگاه قهرمانش ناگل را آشکار می­‌کند و از خواننده دعوت به عمل می‌­آورد که خود به تفسیر و تعبیر اعماق و افکار او بپردازد.

کتاب گفت‌وگو با مرگ

پدید‌آورنده: آرتور کستلر

مترجم: نصرالله دیهیمی | خشایار دیهیمی

ناشر: نشر نی

این کتاب شرح چند ماه زندانی است که آرتور کوستلر در جریان جنگ داخلی اسپانیا سپری کرده است. چند ماهی که در انتظار اعدام سپری شد و یکی از مستندترین آثاری است که درباره این دوره از تاریخ اسپانیا نوشته شده است.

 

  • تازه‌های نشر قبلی را از این‌جا دنبال کنید.
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *