تازه‌های نشرداستان جهانروان‌شناسیطنز
موضوعات داغ

تازه های نشر شهریور ۹۸

تازه های نشر

کتاب خنده و خاموشی

پدید‌آورنده: محمود فرجام | نشر روزنه

خواننده این مجموعه، با بازتابی طنزآمیز از دوره‌ای غم‌انگیز از تاریخ سیاسی ایران معاصر روبه‌رو می‌شود که گویی در آن مرز بین «جوک» و «خاطره» محو می‌شود. دوره‌ای که بیش از هرچیز با پدیده ای به نام |«احمدی نژاد» گره خورد. نامی که از یک مصداق به یک مفهوم تبدیل شد، مفهومی که سیاست را به مضحکه گرفت، مضحکه‌ای که فاجعه‌های بزرگی در شئون اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی و حتی روانی ایرانیان ختم شد. خبرها و رخدادهایی که طنز نوشته‌های این مجموعه بر پایه آن شکل گرفتتند عموما چنان حیرت‌انگیز و غیرقابل باورند که نویسنده ناگزیر شده با قراردادن پانویس‌ها و گاه قسم آیه و قرآن به مخاطب مرز بین اصل خبر و طنز خبر را یادآوری کند. خنده و خاموشی به مثابه ضدفراموشی …!

کتاب دوازده صندلی

پدید‌آورنده: ایلیا ایلف و یوگنی پتروف | مترجم: آبتین گلکار | نشر ماهی

ایلف و پتروف را در تاریخ ادبیات روسیه باید یک نویسنده به شمار آورد، زیرا آن‌ها شهرت ادبی خود را مدیون آثاری هستند که دو نفری و با همین امضا نوشته‌اند. پس از گذشت نود سال از انتشار دوازده صندلی در شوروی، این کتاب هنوز از پرخواننده‌ترین آثار طنز ادبیات روسیه است و قهرمان اصلی این رمان، آستاپ بِندِر، نیز از محبوب‌ترین قهرمانان ادبی روسیه است.

مجسمه‌ی او در بسیاری از شهرهای این کشور خودنمایی می‌کند و تکیه‌کلام‌هایش به ضرب‌المثل بدل شده‌اند. در کوچه و خیابان عباراتی از قبیل «به قول بندر…» و «اگر بندر این‌جا بود…» فراوان به گوش می‌رسد. دوازده صندلی (۱۹۲۸) با واکنش سرد مقامات شوروی روبه‌رو شد، هرچند برخی از چهره‌های سرشناس مانند مایاکوفسکی، آن را ستودند. این رمان در قالبی طنزآمیز، تصویری از اتحاد جماهیر شوروی در سال‌های نخستین شکل‌گیری‌اش ارائه می‌دهد و کاغذ‌بازی‌های بی‌معنا و زیان‌آور، شعارها و تبلیغات خشک‌اندیشانه و ابلهانه و در یک کلام سترونی اندیشه در این دوران را به باد انتقاد می‌گیرد.

کتاب واکسیناسیون روانی کودک

پدید‌آورنده: حسام فیروزی |انتشارات نگاه

امروزه وقتی ما صاحب فرزندی می‌شویم بدون اینکه کوچک‌ترین اطلاعی از کلیدهای تربیتی او داشته باشیم، به روش آزمون و خطا، تربیت کودک را شروع می‌کنیم و در اصل کلیدهای رفتاری آن را آنقدر دستکاری می‌کنیم تا به آن تسلط یابیم. غافل از اینکه تسلط، آن هم به هر شیوه‌ای، تمام ساختار روانی کودک را درهم شکسته و از او هر چیز خواهد ساخت جز انسانی با روان سالم.

بخشی از مطالب این کارگاه‌ها، چکیده‌هایی است که از مطالعه حدود ۲۵۰۰ کتاب روانشناسی بدست آورده‌ام که در بخش منابع به مهم‌ترین آنها اشاره شده است. در این متد سعی کرده‌ام مهمترین اطلاعاتی که لازمه پدر و مادر است را به شیوه‌ای ساده و با استفاده از تمثیل و استعاره با چیدمانی خاص بیان کنم و شاید یکی از علت‌هایی که این متد کارایی بیشتری نسبت به متدهای دیگر دارد و توسط والدین مورد توجه خاص قرار گرفته، بکارگیری تمثیل‌هایی است که باعث شده مطالب به سادگی قابل فهم شده و در حافظه والدین ماندگار شود.

گر چه تک تک این تکنیک‌ها و راهکارها از پایه تئوریک برخوردارند ولی تا حد ممکن تلاش کردم از پرداختن به تئوری‌ها بکاهم و بیشتر نکات کاربردی و قابل اجرا را جایگزین نمایم. و دیگر مزیت این روش این است که قبل از اینکه تکنیکی آموزش داده شود فلسفه آن تکنیک آموزش داده می‌شود و اینکه بکارگیری این تکنیک چه مزیت‌هایی دارد و در آینده کودک چه تاثیری خواهد داشت و بکار نگرفتن آن چه آسیب‌هایی به کودک می‌رساند.

خرید کتاب از سایت کاواک

۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن