تازه‌های نشرجامعه‌شناسیداستان جهان
موضوعات داغ

تازه‌های نشر مهر ماه ۹۸

تازه های نشر

کتاب از بانوان نویسنده چه خبر؟

پدید‌آورنده: کاترین آن پورتر – دیگران | مترجم: لیدا طرزی | انتشارات نیستان

این مجموعه تنها چند نمونه از داستان‌های کوتاه نویسندگان زن این دوره خاص را کنار هم گرد آورده و سعی کرده است که گوشه‌ای از دغدغه‌های آن‌ها را در قالب درام داستانی به تصویر بکشد. زنانی که به گفته طرزی برخی از آن‌ها همانند کاترین آن پورتر میان سنت و تجدد دست و پا می‌زدند و یا مانند دوروتی پارکر درگیر فعالیت‌های مدنی و سیاسی بودند.  و یا مانند کاترین منسفیلد به زبانی تازه در عصر خود دغدغه انسانی را بیان می‌کنند. و البته برخی دیگر از این داستان‌نویسان نیز مانند شرلی جکسون هستند که در داستان لاتاری خود یک بار دیگر ما را در برابر این پرسش هولناک قرار می‌دهد که آیا به راستی ما انسان‌های متمدّنی هستیم؟

کتاب سایبان مقدس

پدید‌آورنده: پیتر برگر | مترجم: ابوالفضل مرشدی | نشر ثالث

این کتاب «جامعه‌شناسی دین» نیست. تلاشی که در خور این نام باشد، باید با انبوه زیادی از موادی سروکار داشته باشد که در این‌جا حتا به آن‌ها اشاره هم نشده است ـ از جمله رابطه میان دین و دیگر نهادهای جامعه، شکل‌های نهادی‌شدن دینی، انواع رهبری دینی و امثال این‌ها. کتاب حاضر همچون تمرینی برای نظریه‌پردازی جامعه‌شناسانه، هدف بسیار فروتنانه‌ای دارد.

اساس آنچه کوشیده‌ام در این‌جا انجام دهم آن است که فهمی از دین به مثابه فرآورده‌ای تاریخی را به نتیجه نهایی جامعه‌شناختی برسانم و هر جا لازم بوده به دین من به رویکردهای کلاسیک مارکسی، وبری و دورکیمی به دین و تمایز من با آن‌ها اشاره شده است. لازم ندیده‌ام که تعریفی اساساً جامعه‌شناسانه از دین ارائه کنم، بلکه دریافت مرسوم از این پدیده در تاریخ ادیان و عموماً در دانشنامه دین را دستمایه خود قرار داده‌ام. دلایل من برای چنین کاری خلاصه‌وار در پیوست یک آمده است.

کتاب تکامل چیست

پدید‌آورنده: ارنست مایر | مترجم: سلامت رنجبر | انتشارت سپهر خرد

از پیش‌گفتار کتاب: این کتاب برای سه گروه از خوانندگان نوشته شده است. نخست، خطاب به همه‌ی کسانی که می‌خواهند درباره‌ی تکامل آگاهی بیش‌تری به دست آورند. این دسته از خوانندگان می‌دانند این فرایند از چه اهمیتی برخوردار است، اما به طور دقیق نمی‌دانند این فراشد چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توان به حملات معینی علیه تفسیرهای داروینیستی پاسخ داد. دومین گروه می‌پذیرند که تکامل وجود دارد، اما تردید دارند که ایده‌های داروینیستی درست باشند. من کوشیده‌ام همه‌ی سؤالاتی را که احتمالاً برای چنین خوانندگانی ممکن است مطرح شوند، پاسخ دهم.

و سرانجام گروه سوم؛ ایده‌های من خطاب به کسانی است که می‌خواهند راجع به وضعیت کنونی نگره‌ی تکامل آگاهی کسب کنند، و حتی مایلند تا بهتر بتوانند استدلال‌های داروینیستی را رد کنند. من قصد ندارم تا چنین خوانندگانی را از اعتقادات‌شان منحرف سازم، اما مایلم اسناد و مدارک متقن و مستندی را توضیح دهم که به خاطر آن‌ها زیست‌شناسی تکاملی ناگزیر نباشد تا دیدگاه‌های ضد تحولی را به رسمیت بشناسد.

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

بستن