تازه‌های نشر
موضوعات داغ

تازه‌های نشر مردادماه سال ۱۳۹۹

تازه های نشر

📗 #شاه_نامه_ها
#سیروس_شمیسا |نشر #هرمس

شمیسا نگارش این اثر را ادای دینی به فردوسی می‌داند و تلاش دارد تا با نگارش این اثر، دنیای شاهنامه را بیشتر معرفی کرده و به مخاطبان مشتاق بشناساند. او در معرفی این اثر می‌نویسد:
«یک بخش از رویکرد من به شاهنامه تبدیل داستان (story) به تاریخ (history) یا دست کم یافتن ربطی بین آن دو بوده است.

 

📘#از_این‌جا_تا_ناکجا

#حسین_بشیریه |نشر #نی

آسیب‌شناسی دانشی است درباره‌ی پیشنهادِ رهنمود یا تجویز بر پایه‌ی شناخت یا معاینه‌ی پدیده‌ها برای یافتن راه بهبود و درمان. از این‌رو آسیب‌شناسی می‌باید بخش بزرگی از دانش سیاست را دربر گیرد. اما در دانشِ سیاسیِ امروز، روی‌هم‌رفته، پیوند دانش و پژوهش با نیازها و خواسته‌ها و ارزش‌های ما به‌دست فراموشی سپرده شده و در نتیجه پیوند میان دانشِ سیاست و زندگی سیاسی از هم گسیخته شده است. در فلسفه یا دانش سیاسی دیرین، معنای حکمتِ سیاست، به عنوان دانش، در پیوند آن با زندگیِ سیاسیِ بهتر و آرمان‌های انسانی نهفته بود، اما با علمی و اثباتی‌شدن سیاست به عنوان دانشی تجربی، فلسفه و هدف آن گم شد و دانشِ سیاست به پژوهش تجربی صرف و بی‌علاقه به زندگی عملی و آرمان‌های انسانی بدل شد…
از دیدگاه سیاست، به عنوان دانشِ آسیب‌شناسی، هرگونه معاینه و یا گفت‌وگویی از «آنچه هست» باید ابزار و مقدمه‌ای باشد برای گفت‌وگو از «آنچه باید باشد». دانش سیاسی آسیب‌شناس و چاره‌اندیش است و معاینات تجربی یا علمی را در راه ازمیان‌برداشتن آسیب‌های جامعه به‌کار می‌برد. معاینه‌ی تجربی نیز فاقد جهت و هدف بلکه در جهت آسیب‌زدایی است و کارکرد اصلی آن شناخت و ازمیان‌بردن موانع رسیدن به هدف است. به سخن دیگر، بررسی‌های تجربی و علمی باید تنها در پرتو بررسی‌های آسیب‌شناسانه انجام شوند.

 

📙#هزار_افسان_کجاست

#بهرام_بیضایی |نشر #روشنگران_و_مطالعات_زنان

بی‌‌گمان تنها بیهقی نبود که افسانه را یاوه می‌شمرد ، هر چه در اخلاق نبود غیراخلاقی‌ بود ، و هر چه دینی نبود ضّد دین خوانده می‌شد ، و برابری هزار افسان با کتاب خدا اهل علم و دین را خوش نمی‌آمد و دشمنی با آن پنهان نبود، و همین است راز آن که چرا هزار افسان نابود شّد ، و هزارو ‌یک شب در خاورمیانه تا روزگاران اخیر به فراموشی سپرده شده بود.
هزار افسان گفت‌وگوی خرد است با خویش‌کامگی ، زن است با مرد ، همسر است با شوی، و مردم است با شاه، و بی‌‌گمان ( از دمی که شاهی با کشتن همراه شّد ) گفت‌وگوی زند‌گی است با مرگ.

۰
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن