تازه‌های نشرداستان جهانسیاسیطنزفلسفه
موضوعات داغ

تازه‌های نشر-سری چهاردهم

هفته‌ی سوم دی 97

کتاب من یک گربه هستم

نویسنده : ناتسومه سوسه‌کی | مترجم : پرویز همتیان بروجنی | انتشارات : نگاه

رمان من یک گربه هستم با موضوع بدیع خود یعنی سخن از یک گربه به عنوان قهرمان داستان، به بررسی طیف‌ها و قشرهای خاص مردم ژاپن در این برهه‌ی مهم از تاریخ این کشور پرداخته و با زبانی شیوا و کاملا طنزآلود، به بیان زشتی‌ها و پلشتی‌ها و نقاط ضعف و قوت روح انسان‌ها می‌پردازد. من یک گربه هستم در ۱۱ فصل به نگارش درآمده که در عین پیوستگی کامل فصل‌ها و به نمایش درآوردن توانایی نویسنده در پیشبرد داستان، درس‌های آموزنده‌ای را در حیطه‌ی ژانر کمدی در اختیار بسیاری از نویسندگان بزرگ پس از آن قرار داده است. فضای حاکم بر داستان، همان فضای آشنا و حاکم بر جامعه‌ی سنت‌گرای ژاپن است که نویسنده با نوعی نگاه طنز و منتقدانه در بازسازیِ آن به زیبایی عمل کرده است.

کتاب فلسفه برای مبارزان

نویسنده : آلن بدیو | مترجم : فواد حبیبیکمال خالق‌پناه |انتشارات : نی

می‌توانیم مدعی شویم که آنچه هویت فلسفه را تعیین می‌کند نه قواعد یک گفتار، بلکه تکینکی یک کنش است. همان کنشی که دشمنان سقراط آن را «فاسدکردن جوانان» نام نهادند؛ و همان‌گونه که می‌دانیم، این است دلیل محکومیت سقراط به مرگ. معهذا، «فاسدکردن جوانان» نامی درخور برای نامیدن کنش فلسفی است؛ به شرطی که معنای «فساد» را به‌خوبی دریابیم. فاسدکردن در این‌جا به معنای آموزش امکانِ دستِ رد زدن بر سینه‌ی اطاعت کورکورانه از باورهای تثبیت‌شده‌ی موجود است.

کتاب قایق‌هایی از آتش

نویسنده : میشی استراوسفلد | مترجم : بیوک بوداغی | انتشارات : آگه

قایق‌هایی از آتش، گزیده‌ داستان‌های آمریکای لاتین ترجمه‌ی بیوک بوداغی، شامل ۱۷ داستان کوتاه است که توسط نشر آگاه به چاپ رسیده است. نویسندگانی که در آمریکای لاتین متولد شده‌اند، هنرمندان قایق‌هایی از آتش فرزند خشمگین این جامعه هستند و اکنون برخاسته برای دفاع از جامعه و هستی انسان، آینه‌ای برابر این انسان ها قرار می‌دهد و تصویری را انعکاس می‌دهند که متفاوت از میراث پدران خود از ماکاندو و رئالیسم جادویی‌اش و بورخس تاریخ سازش است.

ادبیاتی که راهش را در اواسط دهه‌ی نود از محفل های ادبی و از میان این اجتماع خشمگین به سوی دنیای ما باز کرد. فرزندانی که از سایه ی پدران بسیار خود بیرون آمدند و آثاری را خلق کردند که نه شباهتی به آثار کلاسیک داشت و نه حتی از تابع گذشته خویش بود. نسلی که جهان را از سیطره ی رئالیسم جادویی و از روستاها و شهرهای کوچک بیرون آورد و به کلان شهرها و دنیای امروز برد. به دنیایی بزرگی که مملو از جمعیت، پر از جرم و جنایت، پر از آشوب و خشونت های سیاسی، انتقام، اختلاف طبقاتی و جنسیتی و ن‍ژادی و جنگ است.

برای تهیه هر یک از این کتب می‌توانید به وبگاه کتابفروشی کاواک مراجعه نمایید.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 10 =

همچنین ببینید

بستن
بستن