تاریخ ایرانتازه‌های نشرداستان جهان
موضوعات داغ

تازه‌های نشر-سری پانزدهم

هفته‌ی چهارم دی 97

کتاب زنان سیبیلو و مردان بی‌ریش

نویسنده : افسانه نجم آبادی | مترجم : آتنا کامل ایمان واقفی | ناشر : تیسا

افسانه نجم‌آبادی استاد تاریخ و مطالعات جنسیت دانشگاه هاروارد در کتاب «زنان سبیلو و مردان بدون‌ریش: نگرانی‌های جنسیتی در مدرنیته ایرانی» نشان می‌دهد چگونه جنسیت و تمایلات جنسی همپای مدرنیته در ایران دچار تغیر و تحول شده است این کتاب پژوهشی دقیق در باب امر جنسیاست که به‌واسطه مواجهه‌ی ایران با غرب در قالب مفاهیمی چون ملت، جنسیت، وطن و علم صورت‌بندی جدیدی به خود گرفته است.

نجم‌آبادی در مطالعه خود به ردیابی آثار و بقایای به جای مانده از دوره قاجار می‌پردازد تا بلکه نشانی از جنسیت و امر جنسی بیابد بدین منظور او علاوه برسفرنامه، رمان و شعر دوران قاجار، دست به دامان نقاشی‌ها، پارچه نوشته‌ها و تصاویر ضرب‌شده بر روی مسکوکات می‌شود ژرف‌نگری نجم‌آبادی و قوت نظری او این کتاب را به یکی از متون جریان‌سازدر حوزه‌‌ی تاریخ مدرن ایران، علوم سیاسی و مطالعات جنسیتی تبدیل کرده است پر بیراه نیست اگر ادعا کنیم اثر هنرمندانه‌ی نجم‌آبادی با برهم‌زدن تصویر غالب از دوران قاجار، ادبیات مرتبط با این موضوع را گامی به پیشبرده است کتاب حاضر دفتر اول از کتاب «زنان سبیلو و مردان بدون ریش» است که به پیشگاه خوانندگان فارسی‌زبان تقدیم می‌شود.

کتاب دشت بهشت

نویسنده : جان استاین بک | مترجم : اسدالله امرایی | ناشر : افق

موضوع این رمان درباره‌ی زندگی مهاجران است. مهاجران این رمان در حومه‌ی کالیفرنیا زندگی می‌کنند و دشت بهشت هم کنایه‌ای از مکانی است که به آن مهاجرت می‌کنند. ماجراهای این رمان در چمن‌زار یا دشتی به نام دشت بهشت جریان دارند که ۲۰ خانواده در آن زندگی می‌کنند.

جان اشتاین‌بک نویسنده آمریکایی که رگ و ریشه‌ی آلمانی داشت، به واسطه‌ی رمان معروف «خوشه‌های خشم» شناخته می‌شود. او به دلیل قدرتمندی داستان‌هایش در بازنمایی واقعیت، جایزه نوبل را در سال ۱۹۶۲ از آن خود کرد. این نویسنده متولد سال ۱۹۰۲ و درگذشته به سال ۱۹۶۸ است و رمان «دشت بهشت» را در سال ۱۹۳۲ نوشته است. این رمان سال‌ها پیش با ترجمه پرویز داریوش با عنوان «چمن‌زارهای بهشت» به چاپ رسیده بود.

کتاب فانفارلو

نویسنده : شارل بودلر | مترجم : پرویز شهدی | ناشر : فرهنگ جاوید

«فانفارلو» اثر شارل بودلر نویسنده و شاعر فرانسوی است. او در نهم آوریل سال ۱۸۲۱ در پاریس متولد شد. پدر بودلر، ژوزف-فرانسوا در سال ۱۸۲۷ درگذشت، یعنی زمانی که شارل بیش از شش سال نداشت. مرگ پدر در کودکی بودلر ، تأثیرِ زیادی بر روحیه‌ی او گذاشت و موجب وابستگی و رابطه‌ی عاطفی عمیق او با مادرش شد. احساسی که ردپای آن در آثارش و شخصیت‌های زنی که خلق کرد نیز آشکار است و منتقدان و زندگی‌نامه‌نویسانِ بودلر به تأثیر این عواطف در احوالات و اشعار و نوشته‌های منثور او اشاره کرده‌اند. بودلر از مهم‌ترین ادیبان مکتب سمبولیسم بود و اولین کسی بود که واژه مدرنیته را در مقالات خود به‌کار برد.

بودلر را بیشتر با شعرهایش می‌شناسند اما از وی چند داستان هم برجای مانده که کتاب حاضر یکی از آنها است. داستان «فانفارلو» اولین بار در سال ۱۸۴۷ در نشریه «انجمن اهل ادب» به چاپ رسید.

این رمان کوتاه، با جملاتی اعتراضی آغاز می‌شود که شاید به‌خاطر روحیه‌ی مبارزه‌طلب بودلر و متأثر از شور و هیجان او باشند. شور و هیجانی که شارل جوان را وامی‌داشت تا در فعالیت‌های سیاسی شرکت کند. «فانفارلو» درواقع در همان زمانی نگاشته شده که او فعالیت‌های سیاسی خود را نیز آغاز کرده بود.

۲+
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن