تئاتر و سینماتازه‌های نشرداستان جهانسیاسی
موضوعات داغ

تازه‌های نشر-سری نوزدهم

هفته‌ی اول اسفند 97

کتاب اخلاق در سیاست

پدید‌آورنده : مایکل سندل | مترجم : افشین خاکباز | نشر نو

جایگاه دروغ در عرصه‌ی سیاست کجاست؟ آیا اقتصاد سیاسی باید به دنبال هموار ساختن راهِ رشد اقتصادی و توزیع ثمرات آن باشد یا اینکه استقرار ترتیباتی اقتصادی را پی بگیرد که زمینه‌ی تربیت مردم و تبدیل آنان به شهروند را مهیا می‏‌کند؟ آیا بدون پرداختن به مسائل بحث‏‌انگیز اخلاقی همچون سقط جنین، حریم خصوصی، آزادی‌های فردی و محدوده‌ی آن، حد و مرز پژوهش‌‏های سلول‏‌های بنیادی و مسائلی از این دست می‏‌توان به سیاست‏گذاری در عرصه‌ی عمومی پرداخت؟ منظور از زندگی خوب چیست و چنین مفهومی چه نسبتی با برنامه‌های دولت دارد؟

آیا دولت باید برای دستیابی به آرامش اجتماعی و همزیستی از پرداختن به چنین مسائل اختلاف‏‌انگیزی پرهیز کند یا اینکه تربیت شهروندان اخلاق‏‌مدار براساس اصول اخلاقی غالب در جامعه را بر هر وظیفه‌ی دیگری مقدم بشمارد و لباس قانون بر تن اخلاق بپوشاند؟ اینها پرسش‌هایی است که یافتن پاسخی شایسته برای آن‌ها دغدغه‌ی اندیشمندان و جامعه‌ی امروز ما نیز هست.

کتاب ترجمه‌ی تنهایی (مطالعات سینمایی)

پدید‌آورنده : صفی یزدانیان | نشر : چشمه

سینما روایتی است از بشر در طول تاریخ به زبان تصویر. در این میان می‌توان بحث نوشتن درباره‌ی سینماگران و آثار شاخص‌شان را تک‌نگاری‌هایی درباره‌ی نحوه نگرش به زندگی دانست. برخی منتقدان از نظرگاه خود به تشریح و تحلیل فیلم‌های مطرح سینما می‌پردازند و این نوشته‌ها دریافت آن‌ها از جهان‌بینی فیلم‌ساز مربوطه است.

صفی یزدانیان یکی از همین منتقدهاست. به‌تازگی ویراست دوم کتاب «ترجمه‌ی تنهایی، نوشته‌هایی از سینما» به قلم این منتقد و کارگردان سینما منتشر شده که از سال ۱۳۶۸ در ماهنامه فیلم به کار نوشتن درباره سینما پرداخته است.

نوشته‌های او چندان در چارچوب مرسوم نقادی ایران قرار نمی‌گیرد و می شود آن‌ها را مقاله ادبی یا اِسِی خطاب کرد. یزدانیان در این کتاب نوشته‌هایی درباره آندری تارکوفسکی، ویم وندرس، فرانسوآ تروفو، اریک رومر، کریشتف کیشلوفسکی، اینگمار برگمان،‌ مارتین اسکورسیزی، فرانسیس فوردکاپولا، وودی آلن،‌ استنلی کوبریک، وونگ کاروای، برناردو برتولوچی و ریچارد لینک لیتر آورده است.

کتاب دختری در تعقیب ماه

پدید‌آورنده : سارا ادیسون الن | مترجم : فاطمه خسروی | نشر: نون

دختری در تعقیب ماه شما را به شهر کوچک جنوبی عجیبی دعوت می‌کند که به‌جای یک ماه کامل کارولینا، یک ماه جادویی دارد. اینجا دو زنِ کاملاً متفاوت کشف می‌کنند چطور جایگاهشان را در این دنیا پیدا کنند. امیلی بندیک به امید پرده برداشتن از رازهای زندگی مادرش به مولابی، کالیفرنیای شمالی، آمده است، اما به محض اینکه پا به خانه‌ای می‌گذارد که مادرش در آن بزرگ شده با پدربزرگی که هرگز ندیده روبه‌رو می‌شود و درمی‌یابد اسرار در مولابی فاش نشده‌اند، بلکه نوعی سبک زندگی هستند.

سارا ادیسون، نویسنده‌ی موفق آمریکایی، در این رمان شگفت‌انگیز خواننده را با فضایی غیرمنتظره مواجه می‌کند. این نویسنده‌ تجربیات دوست‌داشتنی رشد یافتنش در جنوب آمریکا را با رنگ‌ و بویی از رئالیسم جادویی، حال‌ و هوای عاشقانه و آرامش شهرهای کوچک می‌آمیزد.

جهت خرید کتاب می‌توانید به کتابفروشی کاواک مراجعه نمایید.

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 6 =

بستن