تازه‌های نشر
موضوعات داغ

تازه‌های نشر-سری بیست و هشتم

هفته‌ی اول فروردین 98

کتاب نقد چیست؟ و پرورش خود

اثر: میشل فوکو | ترجمه‌ی: نیکو سرخوش و افشین جهاندیده | نشر نی 

فوکو نقد را رویکردی اخلاقی‌سیاسی مبتنی‌بر «خواست این‌همه حکومت نشدن» تعریف می‌کند. همچنین ترجمه‌ای از سخنرانی فوکو تحت عنوان «پرورش خود» در کتاب پیش رو در دسترس است. فوکو این سخنرانی را در ۱۲ آوریل ۱۹۸۳ در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی ایراد می‌کند و در این سخنرانی کارش را تا هستی‌شناسی تاریخی خویشتن‌مان تعریف می‌کند و رابطه‌ای برقرار می‌کند میان تأملاتش در مورد روشن‌نگری و تحلیل‌هایش در مورد یونان و روم باستان. فوکو طی همین اقامت در ایالات متحده در سه جلسه‌ی پرسش‌ و پاسخ شرکت می‌کند و در این جلسات به پرسش‌های حاضران در مورد صحبت‌هایش و نیز خط‌سیر فلسفی‌اش پاسخ می‌دهد. گزارش این جلسات نیز در کتاب حاضر در دسترس است.

کتاب آدم‌ فکرهای ناجور

اثر: بهاءالدین مرشدی | نشر بان

«آدم فکرهای ناجور» داستان بلندی است در ژانر فانتزی. این اثر داستانی است درباره یک خانواده که هر فصل به اتفاقاتی در میان افراد این خانواده سه‌نفره می پردازد و این اتفاقات در نهایت یک فانتزی را رقم می زند.

نویسنده «استهبان در صدای باد و خاک گم بود» درباره فضای این داستان و شخصیت‌پردازی آن توضیح داد: آدم‌های این داستان چهره‌ای ندارند. از همان خطوط ابتدایی داستان، کودک خانواده متوجه می‌شود که نصف صورتش پاک شده است و درگیری او با خانواده‌اش آغاز می‌شود. این داستان در یک لازمان و لامکان رخ می‌دهد.

کتاب فرزند تمام ملل

اثر:  پرامودیا آنانتاتور |  ترجمه‌ی: تهمینه زاردشت | نشر آگه
«داستان عجیبیه. داستان موی دم‌موشی. روزگاری که اروپا شیفته تمدن ما بود، فرانسوی‌ها از موی دم‌موشی خوش‌شون اومد. بعد، آقا، موی دم‌موشی بین هلندی‌ها هم مد شد. حتی بین آمریکایی‌ها.» نیمان رنگش پرید. زیر لبی حرفی در موافقت با کوآسو زد. «اما این‌ها مال وقتیه که اروپا مدت زیادی نبود ما رو می‌شناخت. حالا اوضاع فرق کرده اما جالب اینه که اروپایی‌ها هنوزم موی دم‌موشی می‌بندن. حتی آمریکایی‌ها موقعی که انقلاب کردن! در دوران جلال و جبروت فرانسه، مردمش علاوه بر موی دم‌موشی از عادت قورباغه‌خواری چین هم تقلید کردن، عادتی که به نظر بقیه ملت‌ها خفت‌بار می‌رسید. حالا موی دم‌موشی در اصل چی بوده، آقا، هیچی نبوده به جز نماد بندگی و فرمان‌برداری، از وقتی باب شده که مردمان شمالی به چین حکومت می‌کردن، آقا، موی دم‌موشی در چین نشونه تحقیر بوده. در اروپا برعکس شده. شده نشونه فتح و پیروزی همون روزگار، همون عصر. مردم چین عادت داشتن قورباغه بخورن چون فقیر بودن. قورباغه‌خواری اروپایی نشونه شان و منزلته. تاریخ این‌قدر وارونه شده.»
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

همچنین ببینید

بستن
بستن