پاورقی
موضوعات داغ

برندگان جایزه ادبی گنکور بخش پنجم

آثار برندگان جایزه ادبی گنکور

#من_می_روم

#ژان_اشنوز

مترجم : قدیسه قاسمی

#نشر_قطره

«نیکبیلیک را، صبحی زیبا، آن دورها دید، توده‌ی کوچکی که رنگش به زنگار و سیاهی می‌زد، روی کوه یخی با صخره‌هایی قابل رؤیت، قربانی قدیمی در ماهوتی ژنده به گل نشسته بود…» (از متن کتاب) و تمام داستان تقریبا ۱۸۰ صفحه‌ای ژان اشنوز، این نویسنده‌ی معاصر فرانسوی، به ظاهر در جست‌وجوی همین کشتی نیکبیلیک است. کشتی‌ای که قهرمان داستان (به‌راستی اگر قهرمان‌مان فرر باشد، چه به‌نظر قهرمان واقعی برف و یخ‌بندان و عتیقه‌های به گل نشسته‌ی نیکبیلیک‌اند، نه چیز دیگری) در روندی پیچیده و هیجان‌انگیز به دنبال آن است. این رمان نه‌چندان نو، بازمانده‌ی موج رمان نو ولی در واقع اثری پلیسی ـ جنایی است، نه چیز دیگری.

#کتاب_مرگ_شهریار_سنگور

#لوران_گوده

مترجم: پرویز شهدی

#کتاب_پارسه

#شهریار_سنگور به سالخوردگی نزدیک است و خود را در حال پیر شدن می‌یابد. او پس از سال‌ها حکومت مسالمت‌آمیز بر امپراطوری بی‌کران و پهناورش، آماده می‌شود تا دختر دردانه‌اش، سامیلیا را به خواستگار رسمی و سمجش، شاهزاده‌ی سرزمین‌های نمک بسپارد. اما در آستانه‌ی جشن عروسی، سر و کله‌ی سواری مرموز و تنها پیدا می‌شود و سامیلیا را از پدرش مطالبه می‌کند. در طی چند روز، دو کشور بزرگ، برای جنگی نامعقول و نابخردانه بر سر زنی زیبا، خود را آماده می‌کنند و شهریار پیر و غم زده‌ی داستان، متلاشی شدن زندگی و خانواده‌اش را به نظاره می‌نشیند. رمان مرگ شهریار سنگور، آکنده از رنگ و احساسات سرد و دربرگیرنده‌ی درون مایه‌های عظیمی مثل وفاداری، خانواده، شرافت و جنگ است و همانند تکه‌ای گمشده از یک تراژدی یونانی، در آسمان ادبیات فرانسه می‌درخشد.

#کتاب_خلوت

#پل_کنستان

مترجم: فاطمه ولیانی

#انتشارات_هرمس

کتاب خلوت، رمانی نوشته‌ی پل کنستان است که اولین بار در سال ١٩٩٨ به انتشار رسید. این رمان هیجان‌انگیز با طنز گزنده و تاریک خود، ما را به کنفرانسی آکادمیک در کانزاس می‌برد که در آن، مواجهه‌ای میان زنی فرانسوی به نام اورور و همتای آمریکای‌اش، گلوریا، از تفاوت‌های فرهنگیِ بنیادینِ میان این دو شخصیت پرده برمی‌دارد. نتیجه‌ی چنین مواجهه‌ای، تصویری طنزآمیز و گزنده از انسان‌هایی است که از نظر روانشناسی، آسیب‌هایی جدی دیده اند و هر یک به گونه‌ای «استعمار» شده‌اند.

مشاهده‌ی کتاب‌ها در سایت کاواک

www.cavack.com

۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن