پاورقی
موضوعات داغ

برندگان جایزه ادبی گنکور بخش نهم

آثار برندگان جایزه ادبی گنکور ‌ ‌

پدید‌آورنده: پی‌یر لومتر

مترجم: مرتضی کلانتریان

انتشارات آگاه

رمان دیدار به قیامت، در سال ۱۹۱۸ آغاز می‌شود؛ زمانی که جنگ در جبهه‌ی غربی تقریبا به پایان رسیده است. یک ستوان جاه‌طلب به اسم هنری دالنی پردل، دو سرباز را به میدان نبرد فرستاده و به منظور تحریک افرادش در حمله به خطوط آلمان، به طور پنهانی به آن ها شلیک می‌کند. وقتی آلبرت میلارد، یکی دیگر از سربازان، اجساد آن دو نفر را پیدا می‌کند و متوجه شیوه‌ی مرگشان می‌شود، دالنی پردل برای ساکت کردنش، او را به درون یک خاکریز می‌اندازد. آلبرت توسط هم رزم هنرمندش، ادوارد پریکورت نجات پیدا کرده اما گلوله‌ای به صورت این هم‌رزم اصابت می‌کند. پایان می‌یابد، در حالی که ادوارد برای همیشه شکل طبیعی صورتش را از دست داده و برای این که خانواده‌اش با این معلولیت مواجه نشود، وانمود می‌کند که مرده است.

پدید‌آورنده: ژروم فراری

مترجم: پریزاد تجلی

انتشارات مروارید

سال ۲۰۱۲ مهم‌ترین جایزه‌ی ادبی فرانسه یعنی «گنکور» به «ژروم فراری» برای رمان «خطابه‌ی سقوط روم» اهدا شد که مضمونی فلسفی دارد. این کتاب یکی از نامزدهای جایزه‌ی «آکادمی فرانسه» و همچنین جایزهی «فمینا» بود. کتاب درباره‌ی یک دانشجوی فلسفه است که کافه‌ی کوچکی را در روستای زادگاهش راه اندازی می‌کند، اما پس از مدتی رؤیای زیبای او به یک کابوس بدل می‌شود. عنوان کتاب اشاره ای است به سخنرانی «قدیس آگوستین» فیلسوف درباره انحطاط و سقوط روم در سال ۴۱۰ میلادی. هیئت داوران جایزه‌ی گنکور، این کتاب را «قیاسی زیبا از ناامیدی معاصر» نامید که «پیامی امیدوارانه در دل خود دارد».
ژروم فراری در سال ۱۹۶۸ در پاریس به دنیا آمده. وی دبیر فلسفه است، اما کتاب‌هایی هم که نوشته در فرانسه همواره مورد توجه بوده‌اند.

چه بر سر وحشی سفید آمد؟

پدید‌آورنده: فرانسوا گارد

مترجم: مریم خراسانی 

 نشر چشمه

در دهه‌ی ۱۸۴۰ میلادی، ملوانی جوان و فرانسوی به نام نارسیس، توسط همسفرانش در کشتی و بدون هیچ کمک و تجهیزاتی در ساحل استرالیا رها می‌شود. هفده سال بعد، او زنده در میان بومیان پیدا می‌شود ولی به نظر می‌رسد که همه چیز درباره‌ی هویت اصلی‌اش، از جمله زبان فرانسوی، را فراموش کرده باشد. جغرافی‌دانی خوش قلب به نام اکتاو دو والومبرون، زیر پر و بال او را گرفته و تصمیم می‌گیرد که نارسیس را که اکنون با عنوان «وحشی سفید» شناخته می‌شود، به تمدن بازگرداند و همچنین بفهمد که چه اتفاقاتی در طول این هفده سال برای نارسیس افتاده است. اکتاو با مشاهده‌ی تقلای نارسیس در انطباق با روش زندگی متمدنانه، شروع به زیر سوال بردن پنداشت‌های خود از معنی «متمدن بودن» کرده و تلاش می‌کند تا از منظری جدید به نارسیس یا همان «وحشی سفید» نگاه کند.

برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن