پاورقی
موضوعات داغ

برندگان جایزه ادبی گنکور بخش ششم

آثار آبرندگان جایزه ادبی گنکور

خورشید خانواده اسکورتا

نویسنده : لوران گوده

مترجم : پرویز شهدی‌

کتاب پارسه

لوران گوده با این کتاب جایزه گنکور فرانسه را در سالا ۲۰۰۴ از آن خود کرد. او در این رمان سرگذشت چندنسل از دودمانی را بازگو می‌کند که بس مصیبت‌ها دیده و رنج‌ها کشیده‌اند و در عین شرارت و تندخویی، شرافتمنمد، زحمتکش و یار و یاور هم بوده‌اند. نویسنده می‌توانست تاریخچه زندگی این خانواده را در چند جلسه بنویسد اما گوده شیفته ایجاز است و به بیان آنچه مهم و ضروری است بسنده می‌کند.

گذر از زمستان

نویسنده : اولیویه آدام

مترجم : مارال دیداری

انتشارات چشمه

وقتی به خانه رسیدیم، خیلی دیر شده بود. ماری روی بوفه یادداشت گذاشته بود که حدود ساعت یازده بر‌می‌گردد. دخترها رفتند بالا توی اتاق‌شان، من هم رفتم حوله بیاورم. تا غذا را آماده کنم، آن‌ها هم لباسِ راحتی‌شان را پوشیدند. روی کاناپه‌ی سالن موهای‌شان را خشک کردم. جلوِ تلویزیون شام خوردیم، لیلا با هر لقمه‌ای که می‌خورد خمیازه می‌کشید، غذا را نصفه رها کرد و در‌حالی‌که شصتش را می‌مکید خودش را چسباند به من. در عرض چند دقیقه خوابش برد. ماریون نمی‌خواست بخوابد، می‌گفت که خوابش نمی‌آید. عصبانی شدم، مجبور شدم صدایم را بالا ببرم، از این کار متنفر بودم، واقعاً عذابم می‌داد. داشتم اولین لیوان ویسکی‌ام را می‌خوردم که تصویر پیالا را روی صفحه‌ی تلویزیون دیدم. دوربین روی چهره‌اش ثابت شده بود، صدا را زیاد کردم، آن‌جا بود که فهمیدم؛ فهمیدم مُرده. انگار از درون فرو ریختم…

معشوقه برشت

پدید‌آورنده: ژاک‌پیرامت

مترجم: مریم سپهری

انتشارات : فرهنگ آرش

برتولت برشت، پس از پانزده سال تبعید به برلین بازمی‌گردد؛ جایی که رژیم کمونیستی برای بنیان نهادن یک تئاتر کارگری و فرمایشی، به منزله ویترین فرهنگی‌اش، روی او حساب ویژه‌ای باز کرده است. نمایشنامه‌نویس مشهور در این ایام با هنرپیشه‌ای، به نام ماریا آیش، ملاقات می‌کند؛ زنی که به زودی به معشوقه‌اش تبدیل می‌شود. برشت هنوز نمی‌داند که زن جوان، همه روزه، تمام حرکات و کارهای او را یادداشت می‌کند، نامه‌هایش را می‌خواند و هرچه را می‌بیند و می‌شنود در کمال وفاداری به اشتازی (پلیس مخفی آلمان شرقی) گزارش می‌دهد؛ چراکه در فراسوی مناسبات و احترامات رسمی، عده‌ای نسبت به نویسنده بزرگی که سال‌ها نزد کاپیتالیست‌های آمریکایی گذران کرده بدبین هستند. رمان «معشوقه برشت» که جایزه ادبی گنکور سال ۲۰۰۳ را از آن خود کرده است، تصویر جذابی است از برلینی که تازه از خاکستر خود برخاسته و از آن مهم تر، تأملی است بر واقعیت هنر اسیر در چنگال دروغ‌های سیاسی و ایدئولوژیک.

خرید اینترنتی کتاب از سایت کاواک

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن