پاورقیداستان جهان
موضوعات داغ

برندگان جایزه ادبی گنکور بخش دهم

آثار ندگان جایزه ادبی گنکور

لیلا سلیمانی | مترجم: ابوالفضل الله‌دادی | انتشارات نگاه

از آن بعدازظهر عکس‌هایی وجود دارد. این عکس‌ها چاپ نشده‌اند امّا جایی ته دستگاهی وجود دارند. در آن‌ها به‌ویژه بچّه‌ها دیده می‌شوند؛ آدام روی چمن خوابیده است. با چشم‌های درشت آبی‌اش، یک‌وری نگاه می‌کند، ظاهری گیج و با وجود سن کمش تقریباً غم‌زده دارد. در یکی از آن عکس‌ها، میلا وسط کوچه‌ی بزرگ درخت‌کاری‌شده‌ای می‌دود. پیراهن سفیدی پوشیده است که روی آن مُشتی پروانه نقش بسته‌اند. پاهایش برهنه است.

در عکسی دیگر، پل آدام را روی شانه‌هایش نشانده و میلا را بغل کرده است. میریم پشتِ دوربین است. اوست که این لحظه‌ها را ثبت می‌کند. چهره‌ی شوهرش تار است و لبخندش را یکی از پاهای پسرک پوشانده است. میریم هم می‌خندد و در این فکر نیست که به آن‌ها بگوید حرکت نکنند و یک لحظه وول نخورند. «برای این‌که عکس بگیرم، لطفاً.»

کتاب مرسو چه کسی را کشت؟

کمال داوود | مترجم: ابوالفضل الله‌دادی | موضوع: داستان جهان | انتشارات نگاه

او برادر «مرد عرب» است؛ مردی که توسط مرسو بدنام، ضدقهرمان رمان کلاسیک آلبر کامو، به قتل رسید. ۷۰ سال پس از این اتفاق، هارون که از کودکی، تحت تأثیر یاد و خاطره ی برادرش زندگی کرده است، تصمیم می گیرد تا او را از گمنامی برهاند: هارون به برادرش یک داستان و نام[موسی] می بخشد و در ساحلی آفتابی به شرح اتفاقاتی می‌پردازد که منجر به مرگ تصادفی موسی شد.

او در کافه‌ای در شهر وهران، شبی از پس شبی دیگر، به نشخوار افکار خود می‌پردازد: تنهایی و انزوایش، قلب شکسته و اندوهناکش، خشمش نسبت به مردمی که با استیصال به دنبال یک معبود می‌گردند و آشفتگی‌اش در مواجهه با کشوری که مدت‌هاست به آن امیدی ندارد. او که در جامعه‌ی خود، یک بیگانه به حساب می‌آید، درنهایت، خواستار گرفتن حق خود برای مردن است. کتاب «رمان مرسو چه کسی را کشت؟»، نه تنها تأملی ژرف بر هویت اعراب و اثرات فاجعه بار استعمار در الجزایر است، بلکه به عنوان اثری ادبی و درخشان با لحنی منحصر به فرد و تأثیرگذار، خود را مطرح می‌سازد.

کتاب شارلوت

داوید فوئنکینوس | مترجم: ساناز فلاح فرد | ناشر: هیرمند

رمان شارلوت، داستان زندگی شارلوت سالومون را روایت می‌کند؛ هنرمندی که در یک خانواده‌ی یهودی زخم‌خورده از خودکشی، در برلین قبل از جنگ جهانی دوم به دنیا می‌آید. شارلوت که شیفته‌ی هنر و زندگی است، شروع به تحصیل در آلمان می‌کند تا اینکه خطر جنگ، دیگر این اجازه را به او نمی‌دهد. او به فرانسه می‌گریزد و از یک اردوگاه کار جان فرسا فرار می‌کند. شارلوت که به تازگی آزادی‌اش را به دست آورده است، حدود دو سال را در تنهایی و خلوت خود، صرف آفرینش هنرهایی در شرح حال خود[تصاویر، کلمات و حتی موسیقی]می‌کند که همگی با هم، بازگوکننده‌ی داستان زندگی او هستند.

داوید فوئنکینوس در رمان شارلوت، با شور زندگی، شوخ طبعی و دقتی هوشمندانه، به پرداختی بدیع از زندگی تراژیک و هنر والای شاروت سالومون دست یافته است. این رمان درخشان، مهیج و زندگی‌بخش، نتیجه‌ی اشتیاقی طولانی مدت در ادای دین به هنرمندی جوان است.

مشاهده کتابها در سایت کتابفروشی آنلاین کاواک

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن