پاورقیداستان جهان
موضوعات داغ

برندگان جایزه ادبی پولیتزر بخش پنجم

از ابتدا تا امروز

دختر آقای خوش‌بین | یودورا ولتی | مترجم: شیوا قدمی | ناشر: ایجاز

این رمان، داستان زنی جوان به نام لورا مک کلوا را روایت می‌کند که پس از گذشت سال‌ها، به جنوب بازگشته تا در کنار پدر رو به احتضار خود باشد. لورا پس از مرگ پدر به همراه مادرخوانده‌ی خود به شهری کوچک در می سی سی پی، جایی که او در ان جا بزرگ شده بود، می‌رود. این نقل مکان در زندگی لورا، سرنوشت ساز خواهد بود و او خانه‌ی قدیمی کودکی‌اش، به درکی نو از گذشته، خود و والدینش دست می‌یابد.

هدیه هومبولت | سال بلو | مترجم: سهیل سمی |  انتشارات ققنوس

سال بلو در توصیف این رمان، که جایزه‌ی پولیتزر داستان سال ۱۹۷۶ را برای نویسنده‌اش به ارمغان آورد، عبارت «کتابی مصور (کامیک) درباره‌ی مرگ» را به کار برده است. چارلی سیترین، شخصیت اصلی رمان هدیه هومبولت، نویسنده‌ای میان سال، صاحب نظر و خالق نمایش‌نامه‌ها و زندگی نامه‌های معتبر و جایزه برده است و شاعری افسرده و خود آزار به اسم دلمور شوارتز را به عنوان الگوی خود انتخاب کرده است.

او در خلال اتفاقات داستان، دو شخصیت و فلسفه‌ی مهم و تأثیرگذار در زندگی‌اش را می‌شناسد: فون هومبولت فلایشر، معلم و استاد درگذشته‌ی چارلی، و رینالدو کانتابیل، خلافکاری خرده پا که از او پول طلب دارد و باعث آشفته شدن اوضاع می‌شود. هومبولت به چارلی آموخته بود که هنر، قدرتمند است و انسان باید با ذهن و روان خلاقه‌ی خود روراست باشد و از آن به درستی استفاده کند. رینالدو که خود را مشاور مالی چارلی می‌داند، همیشه به او گوشزد کرده است که باید از هنرش، پول دربیاورد. اما در پایان رمان، این چارلی است که مسیر زندگی خود را تعیین می‌کند.

شکوفه‌های ارغوان و شراب نیمروز |  کاترین آن پورتر | مترجمان: امیر رئیس اوژن و فروغ اعتصامی‌نیا | نشر مصدق

کتاب شکوفه‌های ارغوان و شراب نیمروز، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه نوشته‌ی کاترین آن پورتر است که اولین بار در سال ۱۹۶۴ انتشار یافت. علیرغم موفقیت خارق‌العاده‎‌ی رمان کاترین آن پورتر با نام «کشتی احمق ها» (چه از نظر منتقدین و چه مخاطبین) اعتبار او به عنوان یکی از برجسته‌ترین نویسندگان آمریکایی، عمدتا به خاطر داستان های کوتاه شگفت انگیز و به‌یادماندنی‌اش در میان دوستداران ادبیات آمریکا شکل گرفته است. داستان‌های کتاب شکوفه‌های ارغوان و شراب نیمروز در مکان‌ها و شرایط مختلفی همچون زادگاه خودش در تگزاس و کشور مورد علاقه‌ی او یعنی مکزیک، آلمان نازی قبل از جنگ و جنوب گوتیک روایت می‌شوند و به موضوعاتی جهانی همچون عشق، خشم، خیانت و بیداری معنوی می‌پردازند.
۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن