پاورقیداستان جهانزندگی‌نامه و خاطرات
موضوعات داغ

برندگان جایزه‌ نوبل ادبیات – بخش چهارم

از ابتدا تا امروز

کتاب طاعون | پدید‌آورنده: آلبر کامو | مترجم: پرویز شهدی | ناشران: مجید و به سخن

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/2392

طاعون مصیبتی است که روی سر تمام شهر آوار شده است. یگانه چیزی که می‌توان در آن عدالت را یافت همان طاعون یا به‌نوعی مرگ است. چرا که سایه‌ی محکومیتش را روی همه به یکسان می‌افکند. مرگی که مواجهه با آن ممکن است منجر به نیهیلیسمی شود که خود کشنده‌ترین عنصر است. این مصیبت نتایج متفاوتی را درون هر شخصی در پی دارد. این سیاهی به بعضی‌ها ارزش زندگی را گوشزد می‌کند و برای بعضی ارزش آن را از بین می‌برد. بعضی جلوی آن سرِ تعظیم فرود می‌آورند و به‌کلی تسلیم آن می‌شوند، جانِ خود را می‌بازند، بعضی آن را می‌پذیرند، و بعضی از آن فرار می‌کنند.

کتاب بیگانه | پدید‌آورنده: آلبر کامو | مترجم: لیلی گلستان | نشر مرکز

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/8268

داستان کتاب بیگانه به دو قسمت تقسیم می شود. در قسمت اول مرسو در مراسم تدفین مادرش شرکت می‌کند و در عین حال هیچ تأثر و احساس خاصی از خود نشان نمی‌دهد. در واقع با بی تفاوتی با موضوع برخورد می کند. داستان با ترسیم روزهای بعد از دید شخصیت اصلی داستان ادامه می‌یابد. مرسو به عنوان انسانی بدون هیچ اراده به پیشرفت در زندگی ترسیم می‌شود. او هیچ رابطهٔ احساسی بین خود و افراد دیگر برقرار نمی‌کند و در بی تفاوتی خود و پیامدهای حاصل از آن زندگی اش را سپری می‌کند. او از این که روزهایش را بدون تغییری در عادت‌های خود می‌گذراند خشنود است.

کتاب دکتر ژیواگو | پدید‌آورنده: بوریس پاسترناک | مترجم: علی اصغر خبره زاده | انتشارات نگاه

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/12261

رمان دکتر ژیواگو حماسی که به تأثیرات انقلاب روسیه و عواقب آن بر خانواده ای بورژوا و ثروتمند می پردازد، تا سال ۱۹۸۷ در اتحاد جماهیر شوروی اجازه ی چاپ نداشت. یکی از نتایج انتشار رمان دکتر ژیواگو در کشورهای غربی، طرد شدن همه جانبه ی بوریس پاسترناک توسط مقامات شوروی بود. زمانی که پاسترناک در سال ۱۹۵۸ برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات شد، به اجبار، از پذیرفتن آن امتناع کرد. گرچه کتاب، خیلی زود به یکی از پرفروش ترین آثار داستانی در سراسر دنیا تبدیل گردید. دکتر یوری ژیواگو، من دیگر خود نویسنده، شاعر، فیلسوف و پزشکی است که زندگی اش به واسطه ی جنگ و البته عشقش به لارا، همسر یک انقلابی، مختل شده است. سرشت ظریف و هنرمندانه ی ژیواگو، از او در برابر بی رحمی و خشونت بلشویک ها، انسانی بسیار آسیب پذیر ساخته است. اشعار این شخصیت به یاد ماندنی، جزء زیباترین قسمت های رمان دکتر ژیواگو جذاب و خاطره ساز است.

کتاب پیرمرد و دریا | پدید‌آورنده: ارنست همینگوی | مترجم: نازی عظیما | انتشارات افق

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/2161

همینگوی در کتاب پیرمرد و دریا به حوزه‌ی زندگی پیرمردی چنگ می اندازد که روزی قلمرو بزرگ دریا در حیطه اقتدارش بود و عروسکان خوش خرام دریا بیوه‌هایی بوده‌اند درمانده در تار و پود تورش و اینک زندگی او به پایان می رسد، در آرزوی بزرگترین صیدش دل به دریای بزرگ می سپارد و بزرگ ترین صیدش را به چنگ می آورد ولی آن قدرتی که بتواند شاهکار آخرین خود را به ساحل بکشد ندارد و چیزی جز اسکلت به ساحل نمی آورد

کتاب من و پلاترو | پدید‌آورنده: خوآن رامون خیمنس | مترجم: عباس پژمان | انتشارات نگاه

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/2672

خوان رامون خیمنس در مدرسه یسوعى‌ها درس خوانده بود، که یکى از کتاب‌هاى درسى‌اش کتاب درس‌هایى از مسیح، اثر قدیس آکِمْپیس آلمانى، بوده است. مى‌گویند آن نسخه از این کتاب که او آنجا مى‌خواند اکنون هست و او زیر بعضى جمله‌هایش خط کشیده است. ظاهرآ یکى از آن جمله‌ها این است: راز دلت را براى هر کس فاش نکن. پژوهشگران آثار خیمنس معتقدند او واقعآ در تمام عمرش به این سفارش قدیس آکِمْپیس عمل کرد. انگار در من و پلاترو هم گاهى این را مى‌شود دید. شاید آن اشارات مبهمى که در بعضى فصل‌هاى کتاب به عشق‌هاى بیهوده و بى وفایى مى‌شود واقعآ از همین نوع رازپوشى‌هاست. اصلا شاید همین «عشق‌هاى بیهوده» و «بى وفایى»دیدن‌ها بوده است که باعث شد او من و پلاترو را خلق کند، که در واقع کتاب تنهایى یک شاعر و شرح مردم گریزى اوست.

کتاب خاطرات چرچیل از جنگ جهانی دوم | وینستون چرچیل |مترجم: ذبیح‌الله منصوری | نگارستان کتاب

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/29164

کسانی که امروز این سطور را می‌خوانند و سن آن‌ها حدود بیست و پنج و سی سال یا بیشتر است همه جریان جنگ جهانی دوم را از دور یا نزدیک دیده‌اند و حوادث برجسته آن را به یاد دارند، بنابراین خاطرات چرچیل راجع به جنگ جهانی دوم از نظر خود تاریخ جنگ چیزی تازه نیست. ولی آنچه این کتاب را جالب توجه می‌کند همانا احکام و دستورالعمل‌هایی است که چرچیل در موقع جنگ صادر کرده و نظریه‌هایی است که ابراز نموده، و در تلو این دستورالعمل‌ها و نظریه‌ها خیلی چیزها بر خواننده آشکار می‌شود.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

بستن