پاورقیداستان جهان
موضوعات داغ

برندگان جایزه‌ نوبل ادبیات – بخش پنجم

از ابتدا تا امروز

کتاب خوشه‌های خشم | پدید‌آورنده: جان استاین‌بک | مترجم: رضا اسکندری‌آذر | انتشارات مجید و به سخن

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/3646

خوشه‌های خشم، حکایت یکی از صدها هزار خانواده‌ای است که در دهه پایانی ۳۰ میلادی به خاطر هجوم شن‌های روان، ناگزیر از دیار خود کوچ کرده، به قصد سرزمین موعود (کالیفرنیا) تن و دل به جاده سپردند این کتاب، به خاطر هم ذات پنداری‌اش با مهاجران فراری و جنبش‌های کارگری در دوره رکود اقتصادی با مخالفت‌های زیادی روبرو شده و بارها توسط «اتحادیه زمین‌داران ایالات‌متحده» به شکل نمادین سوزانده شد همچنین در کشور شوروی سابق توسط استالین تحریم شد.

کتاب موش‌ها و آدم‌ها | پدید‌آورنده: جان استاین بک| مترجم: سروش حبیبی | نشر ماهی

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/6394

داستان این کتاب در مورد جورج و لنی است. دو نفری که ویژگی‌های بسیار متفاوتی با هم دارند اما هر دو کارگر کوچنده‌اند. برای پیدا کردن کار، از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر می‌روند و به امید اینکه روزی بتوانند زمین و مزرعه اختصاصی خودشان را داشته باشند زندگی می‌کنند. جورج، فردی باهوش و وفادار است که جثه بسیار ریزی دارد و دوستش لنی، فردی سبک‌مغز و مهربان است که جثه‌ای عظیم دارد. قدرت لنی همیشه مورد توجه کارفرماها است و این نقطه قوتی برای آنان در جهت پیدا کردن کار محسوب می‌شود. اما مشکل اصلی لنی، سبک‌مغز بودنش نیست، چراکه همیشه جورج را در کنار خود دارد و او می‌تواند در مواقع لازم کنترل کار را در دست بگیرد. مشکلی اصلی لنی این است که قلب مهربانی دارد و همچنین نمی‌تواند قدرت خود را تحت کنترل داشته باشد.

کتاب تهوع | پدید‌آورنده: ژان پل سارتر | مترجم: محمدرضا پارسایار| بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/2459

رمان تهوع، داستان نویسنده‌ای فرانسوی به اسم آنتوان روکانتن را روایت می کند که وجود و هستی خود را مایه‌ی رنج و عذابش می‌داند. او تمام احساسات و عقاید خود را درباره‌ی جهان و آدم‌های پیرامونش، به شکل یک دفتر خاطرات روزانه می‌نویسد و باور دارد اشیاء بی‌جان و موقعیت‌های مختلف، به تعریف او از خود و آزادی عقلانی و روحی‌اش لطمه می‌زنند و این ناتوانی، او را دچار رمان تهوع می‌کند. تلاش‌های روکانتن برای رسیدن به درکی از زندگی و تنازعات فلسفی و روان شناختی خود، به سارتر این فرصت را می‌دهد تا انگاره‌های هستی گرایانه‌ی مکتب فکری‌اش را به صورت یک رمان، دراماتیزه کند. مشکل روکانتن یک افسردگی ساده یا یک بیماری روانی نیست، هرچند انزجار او از نیروهای وجودی و کشمکش‌های او با معنای زندگی او را به این مرز می‌رساند.رمان تهوع، که در زمره‌ی آثار برتر ژان پل سارتر قرار دارد، همه‌ی درونمایه‌های فلسفه‌ی او را دربردارد، و به‌راستی یکی از پرارج‌ترین نوشته‌های ادبی روزگار معاصر است.

کتاب دیوار | پدید‌آورنده: ژان پل سارتر | مترجم: پرویز شکیب | ناشر: دنیای کتاب

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/3706

داستان دیوار موقعیتی را شرح می دهد که در آن سه زندانی سیاسی در زمان جنگ های داخلی اسپانیا به مرگ محکوم شده‌اند. دیوار به محل اعدام آنها اشاره می‌کند. هنگامی که به یکی از زندانیان به نام پابلو برای نجات جان خود پیشنهادی از طرف مامورین زندان داده می‌شود، او ابتدا این پیشنهاد را نمی‌پذیرد اما نقشه‌ای طرح می کند و سعی می‌کند آن را اجرا کند. بعد از مدتی متوجه می‌شود که همه چیز آن طور که او تصور کرده بوده پیش نرفته و اوضاع از کنترل او خارج شده است.

کتاب دن آرام | پدید‌آورنده: میخائیل شولوخوف | مترجم: منوچهر بیگدلی‌خمسه |نگارستان کتاب

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/2195

دن آرام رمانی چهار جلدی است که بزرگترین اثر میخائیل شولوخوف محسوب می‌شود و نوشتن آن از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۰ (تقریباً ۱۲ سال) به درازا کشید و جایزه نوبل ادبیات را برایش به ارمغان آورد. دن آرام داستانی است در باره قزاقان ساکن دن و شرح زندگی یک خانواده قزاق به نام «ملِخوُف» در زمان صلح، سال‌های سرنوشت‌ساز جنگ اول جهانی، انقلاب ۱۹۱۷ اکتبر روسیه و یک جنگ داخلی تلخ البته قهرمانان و نقش آفرینان داستان درست مانند رمان «جنگ و صلح» تولستوی زیادند اما آنچه خواننده را بیشتر به دنبال خود می‌کشاند بازیگر اصلی آن مردی جوان به نام «گریگوری (گریشا) پانتلویچ ملخوف» استگریگوری شخصیتی شجاع، جنگاور و خستگی‌ناپذیر است که در تمام رویدادهای بزرگ تاریخی زمانش حاضر شده‌ است.

کتاب خانه خوبرویان خفته | پدید‌آورنده: یاسوناری کاواباتا | مترجم: رضا دادویی | ناشر: کتاب آمه

مشاهده کتاب : https://www.cavack.com/Item/4487

خانه‌ی خوبرویان خفته، رمانی نوشته‌ی یاسوناری کاواباتا است که در سال ۱۹۶۱ به چاپ رسید. داستان کتاب به زندگی مردی تنها به نام اگوچی می‌پردازد که به امید داشتن چیزی بیشتر، دائما به خانه‌ خوبرویان خفته سر می‌زند. این خانه، موسسه‌ای است که در آن، مردان مسن پول می‌دهند تا شب را در کنار «زیبارویان خفته» بگذرانند؛ این زیبارویان، دخترانی عریان هستند که شب را به زور مسکن در خواب به سر می‌برند. مشتریان این خانه باید قرص‌های خواب‌آور مصرف کرده باشند و شب را بدون دست درازی به دخترها به صبح برسانند. اگوچی، وقت و بی‌وقت به این خانه سر می‌زند و به خاطر همین موضوع، هربار با دختری متفاوت روبه‌رو می‌شود. اگوچی در یکی از شب ها، متوجه موضوعی می‌شود که او را وامی‌دارد به قوانین این خانه احترام بگذارد. در رمان خانه خوبرویان خفته، توصیفات اگوچی از کارهایش با رویاهای شبانه‌ی او در کنار «زیبارویان خفته»، در هم می‌آمیزند.

۵+
منبع
ویکی‌پدیا
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن