پاورقیداستان جهان
موضوعات داغ

برندگان جایزه‌ نوبل ادبیات – بخش دهم

از ابتدا تا امروز

کتاب بیابان | ژان ماری گوستاو لوکلزیو | مترجم: آزیتا همپارتیان | انتشارات دیبایه

لینک مشاهده و خرید کتاب : https://www.cavack.com/Item/3761

کتاب بیابان، رمانی نوشته‌ی ژان ماری گوستاو لوکلزیو است که اولین‌بار در سال ۱۹۸۰ به انتشار رسید. داستان این رمان از دو خط روایی مختلف تشکیل شده است. اولین خط روایی، در بیابان می‌گذرد و به داستان کوچ پسر نوجوانی به نام نور و جنگجویانی بدنام به نام مردان آبی می‌پردازد. مردمان قبیله‌ی نور که توسط نیروهای استعمارگر فرانسوی از سرزمین خود رانده شده‌اند، به دره‌ای می‌روند تا از رهبری معنوی کمک بگیرند که با نام آب چشم‌ها شناخته می‌شود. خط روایی دوم این رمان، داستان لالا، یکی از نوادگان مردان آبی را نقل می‌کند. اگرچه لالا یتیمی است که در محله‌ای فقیرنشین نزدیک شهری ساحلی در مراکش زندگی می‌کند، اما خون نیاکان شجاع و قدرتمندش در رگ‌های او جریان دارد. او مجبور می‌شود برای اجتناب از ازدواج با مردی مسن و ثروتمند، محل زندگی خود را ترک کند. لالا به فرانسه می‌رود و ماجراهای تلخ و شیرین بسیاری را از سر می‌گذراند اما هیچ‌وقت به خون اجدادش خیانت نمی‌کند.

کتاب سرزمین گوجه‌های سبز | هرتا مولر | مترجم: آوینا ترنم | انتشارات هنر پارینه

لینک مشاهده و خرید کتاب : https://www.cavack.com/Item/12218

رمان سرزمین گوجه‌های سبز که در دوران اوج استبداد نیکولای چائوشسکو در رومانی می‌گذرد، داستان گروهی از جوانان را روایت می کند که به امید یافتن وضعیت و ارتباطاتی بهتر، ولایت فقرزده‌ی خود را به مقصد شهر ترک می‌گویند. اما خیلی زود امیدشان در هم می‌شکند، چرا که در شهر هم، درست مثل مناطق روستایی، ردپای ظلم‌و‌ستم حکومت دیکتاتوری کاملا هویداست. تمامی دوستان راوی[معلمین و شاگردان یک اتحاد مبارز نصفه‌و‌نیمه ]به او خیانت کرده و یا خود را به نابودی می‌کشانند. با از هم پاشیدگی این اتحاد، می‌توان دید که چگونه یک حکومت مستبد و دیکتاتور به جزئی‌ترین حوزه‌های زندگی انسان‌ها سرک کشیده و چگونه همه‌ی افراد، حتی قوی‌ترین آن‌ها، مجبور می‌شوند یا با ستمگران سازش کرده و یا در برابرشان مقاومت کرده و از بین بروند. هرتا مولر که خود یکی از جان به در بردگان از حکومت نظامی چائوشسکو است، از تجارب شخصی خود سخن می‌گوید. او در صحنه به صحنه‌ی کتاب، با زبانی ناملایم و در عین حال شعرگونه، تصویری جان کاه از جامعه و نسلی را ارائه می‌دهد که توسط ترس و ستم به نابودی کشیده شده است.

کتاب گذرنامه | هرتا مولر | مترجم: مهرداد وثوقی | انتشارات مروارید

لینک مشاهده و خرید کتاب : https://www.cavack.com/Item/2456

رمان گذرنامه، رمانی زیبا و به یادماندنی درباره‌ی روستایی آلمانی نشین در رومانی است که میان خفقان حکومت دیکتاتوری نیکولای چائوشسکو و آرمان‌های وسوسه‌انگیز دنیای غرب گیر افتاده است. مشکلاتی که آسیابان روستا، ویندیش، در جریان گرفتن مجوز برای مهاجرت به آلمان غربی دارد، با ماجراهایی از گذشته در هم آمیخته و داستان کتاب را به پیش می‌برند. هرتا مولر، با توجهی شاعرانه، رویاها، خرافات، تنازعات و سرکوب های ناحیه‌ای فراموش شده در دشت دانوبه را توصیف کرده و با نثری موجز و شعرگونه، بی‌کسی و انزوای مردمی در حصر را به تصویر کشیده است. عنوان اصلی رمان گذرنامه، ضرب‌المثلی رومانیایی است به این معنی: «انسان چیزی جز یک قرقاول در این دنیا نیست». این ضرب‌المثل به خوبی نشان دهنده ی چندرنگ بودن انسان و استفاده‌ی او از ماسک های مختلف در موقعیت‌های مختلف است. روستای ویندیش به تصویری قرون وسطایی از فقر، ناامیدی، خرافات و خشونت های گاه و بی گاه می‌ماند.

کتاب سور بز |  ماریو بارگاس یوسا | مترجم: عبدالله کوثری | انتشارات علم

لینک مشاهده و خرید کتاب : https://www.cavack.com/Item/12422

کتاب سور بز، رمانی نوشته‌ی ماریو بارگاس یوسا است که داستان پایان یک حکومت و تولد یک دموکراسی تحریف شده را روایت می‌کند. اورانیا کابرال که در تمام عمرش با احساسی از ترس و پوچی رو‌به‌رو بوده، به محل تولد خود، جمهوری دومینیکن بازمی‌گردد خود را دوباره در دل اتفاقات سال ۱۹۶۱ می‌یابد؛ زمانی که پایتخت هنوز شهر تروخیو نام داشت و یک پیرمرد، افسار زندگی سه میلیون انسان را در دست گرفته بود. رافائل تروخیو، دیکتاتوری فاسد که مردم کشورش به او لقب بز داده بودند، کشور را با باج‌گیری و خشونت اداره می‌کند. اما اوضاع دارد از کنترل تروخیو خارج می‌شود چرا که توطئه‌ای علیه او در حال شکل‌گیری است و نیروهایی انقلابی نیز شورش خود را بر علیه او آغاز کرده‌اند.

کتاب جنگ آخرزمان | ماریو بارگاس یوسا | مترجم: عبدالله کوثری |نشر آگه

لینک مشاهده و خرید کتاب : https://www.cavack.com/Item/12066

در دوردست‌های سرزمین‌های شمال شرقی برزیل، شهری به نام کانودوس وجود دارد که در قرن نوزدهم، خانه‌ی تمام نفرین‌شدگان زمین بوده است: فاحشه‌ها، راهزنان، گدایان و هر نوع طردشده‌ی دیگر. این مکان، جایی است که تاریخ و تمدن از آن رخت بربسته‌اند و هیچ خبری از پول، مالیات، ازدواج و آمار و اطلاعات در آن به گوش نمی‌خورد. کانودوس، مکانی پرظرفیت برای پرورش روحیه‌ی انقلابی به منظور تشکیل آرمان شهری آزادی خواهانه و واقعی است،و البته محلی که دولت برزیل تصمیم دارد آن را به هر قیمتی نیست و نابود کند. ماریو بارگاس یوسا در این رمان بلندپروازانه و تراژیک، نسخه‌ی ساخته‌ی ذهن خود از اتفاقات واقعی جنگ کانودوس را روایت کرده و شخصیت‌هایی از دو طرف نبرد خونین و فاجعه بار بخشی از جامعه با نیروهای دولتی را به مخاطب معرفی می‌کند. رمان جنگ آخرزمان، حکایتی از تاریخ انقلابی آمریکای لاتین، داستانی فراموش‌نشدنی درباره ی عشق و شور، خشونت و تباهی ناشی شده از تعصبات کور است.

کتاب مجمع الجزایر رویا | توماس ترانسترومر | مترجم: مرتضی ثقفیان | نشر چشمه

لینک مشاهده و خرید کتاب : https://www.cavack.com/Item/20814

آغاز کتاب، نوشته‌ای از «یان کاپلینسکی» در معرفی ترانسترومر، آمده است. (او ترانسترومر را برای دریافت جایزه‌ی جهانی ادبیات نویشتات سال ۱۹۹۰ به داوران معرفی می‌کند). وی می‌گوید: «به اعتقاد من او یکی از برجسته‌ترین شاعران زمان ماست، شاعری که آثارش برای هر کدام از ما حرف‌های بسیار دارند، به ویژه برای اهالی شمالی اروپا و امریکای شمالی، ترانسترومر موفق شده که در شعرهایش به ترکیبی از مدرن و سنتی، هنر و زندگی دست یابد. او توانسته است در بی‌روح‌ترین واقعیت‌های هستی مدرن جان بدهد و به این ترتیب دامنه‌ی بینش شاعرانه‌ی ما را به جهان وسعت بخشیده است. پس او شاعر معاصر به معنای حقیق کلمه است». در بخش آغازین این مجموعه، ترجمه‌ی چند مقاله در معرفی شعر و هنر ترانسترومر، و سپس برگردانی از سروده‌های او به فارسی آمده است.

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

بستن