پاورقیداستان جهان
موضوعات داغ

برندگان جایزه‌ی ادبی پولیتزر – بخش اول

از ابتدا تا امروز

کتاب امبرسون‌های باشکوه بوث تارکینگتون | مترجم: ناهید قادری | نشر متیس

کتاب امبرسون های باشکوه، رمانی پرفروش اثر بوث تارتینگتون است که در سال ۱۹۱۹ موفق به کسب جایزه‎ی پولیتز شد. داستان این رمان در اویل قرن بیستم و آغاز عصر اتومبیل می‌گذرد و به زندگی ثروتمندترین خانواده‌ی شهر، خانواده‌ی امبرسون، می‌پردازد. امبرسون‌ها، هر چیزی که با پول بشود خرید را دارند. اما جورج امبرسون مینافر، نوه‌ی لوس امبرسون بزرگ، نمی‌تواند تغییرات اجتماعی در حال وقوع را درک کند و از این مسئله آگاه نیست که تاجران، صنعت‌گران و زمین‌فروشان خیلی زود از نظر ثروت و مقام از او پیشی خواهند گرفت.

جورج به جای پیوستن به عصر صنعت و مکانیک، ترجیح می‌دهد که یک «جنتلمن» باقی بماند اما حامیان جورج پس از تبدیل محل زندگی‌اش به شهری بزرگ و محصور شدن قصر خانوادگی‌اش در دوده و سیاهی ناشی از اتومبیل‌ها و کارخانه‌های مختلف، یکی پس از دیگری پشتش را خالی می‌کنند و زندگی مجلل و باشکوه امبرسون‌ها، به رویایی در گذشته تبدیل می‌شود.

کتاب عصر بی گناهی | ادیت وارتون | مترجم: پرتو اشراق | ناشر: نقد افکار

داستان حیرت انگیز ادیت وارتون درباره ی آرزوها و خیانت ها در دوران طلایی و پرزرق و برق نیویورک است و زمانی را به تصویر می‌کشد که مردم جامعه از رسوایی، بیشتر از بیماری کشنده‌ی دیگر، می‌ترسیدند. نیولند آرچر، مردی است که خود را برای ازدواج با دختری زیبا اما سنتی به نام می ولاند آماده می‌کند. ولی زمانی که زنی اشرافی و اسرارآمیز به نام الن اولنسکا پس از پشت سر گذاشتن ازدواجی کابوس وار به نیویورک بازمی گردد، آرچر، عاشق و دلباخته‌ی او می شود. آرچر که بین عقل و احساس گیر افتاده، باید تصمیمی بگیرد که هم می تواند به زندگی‌اش معنا بخشد و هم به شکل بی‌رحمانه ای آن را نابود سازد.

کتاب یکی از ما | ویلا کاتر | مترجم: نسرین شیخ‌نیا | نشر ماهی

ویلا کاتر، با این اثر، به زندگی روستایی آرام و ساده‌ی کشاورزان و مزرعه‌داران ایالت نبراسکا جان می‌بخشد و نشان می‌دهد جنگ جهانی اول که از نظر جغرافیایی به محل زندگی این افراد بسیار دور به نظر می‌رسید، چگونه زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شخصیت اصلی داستان، کلاد ویلر، پسری قوی و تنومند است که از نظر فیزیکی، کاملا مانند خانواده‌اش درشت هیکل و مثل همسایگانشان سخت‌کوش است. اما این پسر از نظر فکری شباهت چندانی با چشم انداز محدود آن‌ها ندارد و کوته فکری این جماعت تنگ نظر، او را بی‌قرار و آکنده از ناخشنودی نه چندان پنهانی می‌سازد.

سرانجام، زمانی که ایالات متحده درگیر جنگ در اروپا می‌شود، کلاد از اولین کسانی است که به خاطر هدف، ماجراجویی و تعهد به آرمان‌هایی والاتر، برای اعزام به جنگ اسم نویسی می‌کند. رمان یکی از ما، گواهی به یاد ماندنی از آثار مخرب جنگ بر جوانان و آرمان‌ها و نمایشی قدرتمند از جنگی ماشینی شده است و تأثیرات برگشت‌ناپذیر جنگ را بر پسری مزرعه‌دار اهل نبراسکا و کسانی که ترک می‌کند، به خوبی نشان می‌دهد.

فروشگاه کتاب کاواک

۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن