#هم‌دلی
موضوعات داغ

اهدای عضو اهدای زندگی

واحد فراهم آوری اعضای پیوندی

وظیفه واحد فراهم آوری اعضای پیوندی شناسایی موارد مرگ مغزی در بیمارستانهای تحت پوشش، ویزیت موارد فوق، تشخیص مرگ مغزی و صحبت با خانواده‎ها برای اهدای عضو می‌باشد. واحدهای فراهم آوری اعضای پیوندی طبق دستور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعد از تصویب لایحه اهدای عضو از موارد مرگ مغزی در سال ۱۳۸۰ در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاسیس شده‌اند. در سال ۱۳۶۸ امام راحل (ره) به دنبال استفتای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وقت جناب آقای دکتر ایرج فاضل، اهدای عضو از موارد مرگ مغزی را به شرط آنکه نجات جان انسانی منوط به آن باشد، جایز فرمودند.

مراحل قانونی و تصویب لایحه مربوطه تا سال ۱۳۸۰ به طول انجامید. بعد از تصویب مجلس در سال ۱۳۸۰، کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور موظف به تاسیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی از موارد مرگ مغزی شدند. واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در همین راستا در سال۱۳۸۰ تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرد. مشکل اصلی عدم آگاهی مردم با مفهوم مرگ مغزی، تفاوت آن با کمای عمیق، غیر‌قابل‌برگشت بودن آن و نیز پذیرش اهدای عضو از مورد مرگ مغزی بود. به همین دلیل در سال اول در طول یکسال فقط در ۵ مورد مرگ مغزی اجازه اهدای عضو از خانواده کسب شد و اهدای عضو صورت گرفت.

با توجه به لزوم آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در این زمینه ، واحد فراهم آوری اعضای پیوندی اقدام به فعالیت گسترده در زمینه‌های فرهنگی مرتبط با اهدای عضو و مرگ مغزی کرد و با استفاده از رسانه ها، هنرمندان، ورزشکاران، روحانیون و اصحاب رسانه با تهیه گزارشهای متعدد از موارد اهدای عضو از مرگ مغزی، برنامه‌های آموزشی در صدا و سیما، نوشتارهای روزنامه ای، استفاده از هنرمندان، ورزشکاران، روحانیون و اصحاب رسانه به عنوان سفیر اهدای عضو، اهدای زندگی برای ترویج فرهنگ اهدای عضو فعالیت گسترده ای را انجام داد و موفق شد درصد رضایت گیری برای اهدای عضو را از ۵% به ۸۵% رسانده و اهدای عضو را از ۵ مورد در سال ۱۳۸۰ به ۲۱۶ مورد در سال ۱۳۹۵ برساند.

واحد فراهم آوری اعضای پیوندی تحت نظر مستقیم ریاست محترم دانشگاه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کند و ارتباطی با گیرنده‌های عضو ندارد. موارد مرگ مغزی شناسایی شده که رضایت به اهدای عضو می‌دهند به وزارت بهداشت، درمان اعلام و چون نیازمندان به پیوند عضو سراسر کشور در سامانه وزارت بهداشت، درمان  ثبت نام شده‌اند،  بسته به سن ، گروه خونی و شدت بیماری برای دریافت عضو اولویت‌بندی شده و گیرنده های نهایی توسط وزارت بهداشت و درمان مشخص می‌شوند.

موارد مرگ مغزی که از بیمارستانهای تابعه به واحد فراهم آوری اعضای پیوندی منتقل می شود تحت آزمایشات تکمیلی تایید مرگ مغزی قرار گرفته توسط ۵ متخصص معتمد وزارت بهداشت و درمان که هیچ ارتباطی با واحد فراهم آوری اعضا و پیوند عضو ندارند ویزیت و در صورت تایید مرگ مغزی اجازه نهایی از خانواده گرفته می‌شود. این متخصصان، متخصص داخلی مغز و اعصاب، جراحی مغز واعصاب، بیهوشی، داخلی و پزشکی قانونی می‌باشند. در این فاصله‌گیرنده‌ها در سراسر کشور مشخص و مورد مرگ مغزی به اتاق عمل منتقل و بعد از ادای احترام، برداشت اعضا توسط تیم‌های جراحی انجام و به مقصد نهایی ارسال می‌شود. عمل جراحی برداشت اعضا به روشی که خط برشی معلوم نباشد انجام و سپس ترمیم می‌شود . به طوری که پیکر عزیز اهداکننده دچار هیچ تغییر شکلی نمی‌شود. سپس پیکر اهداکننده عزیز به مکان آرامش ابدی منتقل می‌شود . در کل فرآیند فوق حدود ۱۵۰ نفر فعالیت می‌کنند تا عضو اهدایی به گیرنده مورد نظر برسد.

سایت : http://ehda.sbmu.ac.ir

اینستاگرام : https://www.instagram.com/ehda.ir/

تلگرام : https://telegram.me/wwwehdair

 

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

همچنین ببینید

بستن
بستن