رویدادها
موضوعات داغ

اندرو ساریس

بنیان‌گذار نگره‌ی مولف در سینما

اندرو ساریس

متولد ۳۱ اکتبر ۱۹۲۸ نظریه‌پرداز فیلم در ایالات‌متحده آمریکا است. او متولد برو کلین نیویورک است و استاد دانشگاه کلمبیا نیز بود. او بنیان‌گذار جامعه منتقدین فیلم آمریکا نیز هست. نظریه‌ی اصلی او نظریه‌ی مؤلف نام دارد که او این تئوری را در اصل با الهام از نظریه‌پردازان موج نوی فرانسه خاصه فرانسوا تروفو و در مجموعه و مقالاتش بیان کرده است. او واردکننده‌ی نظریه مؤلف به ایالات‌متحده است. اندرو ساریس همچنین همسر مالی هاسکل منتقد و نظریه‌پرداز فمینیست سینما نیز هست.

نظریات سینمایی به اعتقاد اندرو ساریس باید بین مؤلفین سینما و انبوهی از فیلم‌سازان مقلد تفاوت قائل شویم. او اعتقاد دارد که یکسری پارامترها برای شناسایی فیلم‌ساز مؤلف وجود دارد. ازجمله سبک بصری مشخص، ویژگی‌های فنی منحصربه‌فرد و دلالت‌های معنای متعلق به فیلم‌ساز. او فیلم‌سازانی که به این ویژگی‌ها دست یافته‌اند را فیلم‌ساز مؤلف می‌خواند. او فیلم‌سازان مؤلف را تحت نام پانتئون‌نشینان از سایر فیلم‌سازان جدا کرده است. کسانی چون جان فورد، هوارد هاکس، آلفرد هیچکاک، ارنست لوبیچ، فریتس لانگ و چارلی چاپلین ازنظر ساریس در دسته‌ی فیلم‌سازان پانتئون نشین محسوب می‌شوند.

تأثیرات ساریس در طول بیش از نیم‌قرن فعالیت خود در حوزه نقد فیلم و نظریه‌پردازی سینما، با نقدها و دیدگاه‌های غیرمتعارف اش درباره‌ی فیلم‌ها، وزن و اعتبار دیگری به‌ نقد فیلم بخشید و آن را به سطح یک اثر هنری ارتقا داد.

او نزدیک به نیم‌قرن، به‌صورت هفتگی برای نشریاتی چون ویلج وویس و نیویورک آبزرور نوشت. مدرس تحلیل فیلم و تاریخ سینما در دانشگاه کلمبیا، دانشگاه ییل و دانشگاه نیویورک یونیورسیتی بود و انجمن ملی منتقدان فیلم آمریکا را پایه‌گذاری کرد.

اندرو ساریس، نگره مؤلف (نظریه کارگردان به‌عنوان مؤلف فیلم) را با الهام از نوشته‌ها و افکار نویسندگان مجله فرانسوی کایه دو سینما دنبال کرد و به فضای نقد فیلم آمریکا کشاند. نگره‌ای که پیروان و مخالفان بسیاری در جهان پیدا کرد. ساریس در دفاع از نگره مؤلف گفته است: فکر می‌کنم ما نسلی از منتقدان که باهم پرورش‌یافته‌ایم، یعنی منتقدان کایه دو سینما و هواداران نگره مؤلف؛ سینمای جدید را کشف کرده‌ایم. ما از گذشته‌ها چیزی استخراج کردیم که به دست فراموشی سپرده‌شده بود.

کتاب‌شناسی سینمای آمریکا: کارگردانان و کارگردانی ۱۹۶۸–۱۹۲۹

اندرو ساریس در تاریخ ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ میلادی  در سن ۸۳ سالگی درگذشت

اعترافات یک کالتیست

سینمای اولیه

سیاست و سینما

رمز سینمای جان فورد

تاریخ سینمای ناطق آمریکا

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

بستن