#هم‌دلی
موضوعات داغ

المپیک ویژه ایران

تعریف المپیک ویژه

المپیک ویژه یک برنامه چند وجهی ورزشی، اجتماعی و فرهنگی و در برگیرنده تمرینات، مهارت آموزی و بازیهای ورزشی برای کودکان و بزرگسالان با اختلالات ذهنی و هوشی (ID) است. این افراد ضمن مهارت آموزی در میدان‌های ورزشی، الگوهای مهارتی را در زندگی روزانه خود بکار برده و با افزایش اعتماد به نفس، خود را برای زندگی بهتر و موثرتر آماده می‌نمایند. از این رو خانواده‌ها، ضمن تغییر نگرش و تحکیم باور خود، با مشارکت در برنامه‌های ارتقاء سلامت المپیک ویژه، اجازه نمی‌دهند بخاطر داشتن کودک کم‌توان ذهنی، پویایی و نشاط خود و کودکشان را از دست بدهند.

المپیک ویژه یک برنامه بین المللی سالانه در برگیرنده تمرینات و بازی‌های ورزشی برای بیش از چهار و نیم میلیون کودک و بزرگسال کم توان ذهنی است. شرکت در این بازیهای برای تمام افراد از سن ۸ سال به بالا آزاد است و برنامه‌ها به نحوی طراحی می‌شوند که به تمامی سطوح توانایی خدمات رسانی داشته باشند. پیمان و شعار المپیک ویژه عبارت است از:

“Let me win. If I cannot win, let me be brave to compete”

«اجازه دهید برنده شوم، اگر نمی توانم برنده شوم، اجازه دهید در مسابقه و تلاش شجاع باشم»

اینجا هدف قهرمانی نیست. اینجا هدف برنده شدن نیست. اینجا دنیا می خواهد کاری کند فرزندانش به کمک ورزش و کار گروهی، زندگی را طبیعی‌تر تجربه کنند. اینجا هدف تغییر نگاه جهان به این قهرمانان است.

چگونگی شکل گیری المپیک ویژه در ایران

المپیک ویژه ایران در سال ۱۳۷۷ با حضور آقای سارجنت شرایور مدیر المپیک ویژه بین المللی در ایران شکل گرفت. پس از شرکت دو نفر از ایران در مراسم المپیک ویژه سال ۱۹۹۹ در ایالات متحده (کارولینای شمالی) و بازدید از دفتر مرکزی المپیک ویژه و گذراندن دوره توجیهی، اعتبار نامه نمایندگی رسمی المپیک ویژه ایران به مدت یکسال صادر گردید.

جهت تاسیس و اجرائی کردن برنامه‌های المپیک ویژه در ایران، در تاریخ ۲۸/۳/۱۳۸۱ با مشارکت تعدادی از اساتید دانشگاه‌ها در رشته‌های توانبخشی و روانشناسی و خانواده‌های کودکان کم‌توان ذهنی شکل گرفت،  مشارکت در فعالیت‌ها با تشکیل چند جلسه  پیگیری شد و این امر موجب شد «سازمان بین المللی المپیک ویژه (SOI[1])» و « المپیک ویژه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA[2])» ضمن به رسمیت شناختن توانایی های ایران، سهمیه های خوبی در کلیه بازی‌های جهانی و منطقه‌ای به ایران اختصاص دهند که این موضوع موفقیتی درخور توجه جهت دستیابی به اهداف متعالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه توانمند‌سازی موسسات غیر دولتی و واگذاری امور به بخش‌های غیردولتی طبق اصل ۴۴ قانون اساسی به‌خصوص در رابطه با معلولین ذهنی می‌تواند محسوب گردد.

مشارکت در فعالیت های المپیک ویژه از سال ۱۳۸۱ تاکنون تنها با هماهنگی سازمان‌های دولتی و موسسات غیردولتی مرتبط با ورزش، توانبخشی و کم توانان ذهنی میسر گردید. بنابراین به طور مکرر با اطلاع رسانی، دعوت و مذاکره با سازمان بهزیستی کشور؛ سازمان آموزش و پرورش استثنایی؛ سازمان تربیت بدنی؛ کمیته ملی المپیک؛ شرکت خدمات ورزشی وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه علوم بهزیستی و دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، مراکز تربیت معلم آموزش و پرورش و مراکز موسسه غیر انتفاعی مرتبط با کم توانان ذهنی موفق به فعالیت‌هایی شدیم که توانستیم در کلیه برنامه‌های جهانی و منطقه‌ای شرکت نماییم.

در سال ۱۳۸۱، المپیک ویژه ایران به طور رسمی به عضویت المپیک ویژه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) درآمد و تاکنون توانسته است علاوه بر خدمت رسانی به بیش از بیست هزار نفر افراد دارای اختلالات ذهنی و هوشی (ID)، با برگزاری دوره‌های آموزشی داخلی و بین‌المللی، در بازی‌های منطقه‌ای و جهانی شرکت نماید.

فعالیت‌های المپیک ویژه در ایران تا کنون

  • دوران آشنائی و اعتباربخشی المپیک ویژه ایران (۱۳۷۸-۱۳۸۱)
  • دوران مشارکت ارگانها و سازمان ها و شرکت در بازی های بین المللی (۱۳۸۲-۱۳۸۴)
  • دوران تقویت حضور در بازی های بین المللی (۱۳۸۵-۱۳۸۸)
  • دوران تثبیت وحضور پر ورزشکار در بازی های بین المللی (۱۳۸۹-۱۳۹۱)
  • دوران راه اندازی و شرکت در همایش ها علمی و بازیهای کشوری ( تا کنون-۱۳۹۵)

سایت : http://soiran.com

تلگرام : https://telegram.me/officialsoiran

اینستاگرام : https://www.instagram.com/specialolympicsiran/

۱+
منبع
http://soiran.com/
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 8 =

همچنین ببینید

بستن
بستن