تاریخ ایرانتازه‌های نشر
موضوعات داغ

از ژن تا زندگی پنهان ذهن

تازه های نشر

کتاب ژن (تاریخ خودمانی)

پدید‌آورنده: سیدارتا موکرجی | مترجم: حسین راسی | ناشر: فرهنگ معاصر

کتاب تاریخچه خودمانی ژن به داستان یکی از مهم‌ترین و در عین حال مرموزترین ساختارهای طبیعت می‌پردازد. از چند هزار سال پیش و بسیار قبل از آنکه انسان کوچک‌ترین ایده‌ای از ماهیت علمی زیست‌شناسی بدن داشته باشد، سوال مهمی ذهن فلاسفه و پزشکان باستان را به خود مشغول کرده بود؛ چرا کودکان برخی ویژگی‌های والدین خود را به ارث می‌برند و چه چیزی ما را به آن چیزی تبدیل می‌کند که هستیم. از فیثاغورث گرفته تا ارسطو دیدگاه‌های متفاوتی را درباره این موضوع و آنچه علت وراثت و ویژگی‌های زیستی می‌دانستند بیان کردند؛ اما انسان باید مدت طولانی منتظر می‌ماند تا توانایی علمی او به جایی برسد که بتواند به طور دقیق‌تری به بررسی این موضوع بپردازد.

کتاب فرمانده مسعود

پدید‌آورنده: ژیلا بنی یعقوب | موضوع: تاریخ ایران | ناشر: پارسه

کارم را برای تهیه‌ی کتاب «فرمانده مسعود» در سال ۱۳۸۱ آغاز کردم و پنج سال پی‌در‎پی، یعنی تا سال ۸۶، گفتگوهایم را درباره‌ی مسعود در افغانستان پی گرفتم. بنا بر دلایل شخصی که برخی مخاطبان از آن باخبرند سفرهایم به افغانستان تا سال ۱۳۹۵ متوقف شد و از سال ۹۵ تا ۹۷ در چند سفر پی‌در‌پی به کابل، پنجشیر و مزار شریف انجام مصاحبه‌هایم را با نزدیکان و همرزمان مسعود پی گرفتم. مصاحبه‌ها طی یازده سفر انجام شده است. این کتاب درباره‌ی زندگی احمد شاه مسعود است.

کتاب زندگی پنهان ذهن

پدید‌آورنده: ماریانو سیگمان | مترجم: ماندانا فرهادیان | ناشر: فرهنگ نشرنو

چگونه در طی اولین روزهای زندگی‌مان به ایده‌ها شکل می‌دهیم؟ چگونه رؤیا می‌بینیم و تصور می‌کنیم؟ چرا احساسات و هیجانات خاصی داریم؟ مغزمان چگونه تغییر می‌کند و ما همراه با آن چگونه تغییر می‌کنیم؟ تصورمان چگونه در مورد خوب و منصف بودن خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنیم رشد می‌کند؟

زندگی پنهان ذهن از حوزه‌های فیزیک، ریاضیات، فلسفه، پزشکی، زیست‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و همچنین آشپزی، شعبده‌بازی، شطرنج، موسیقی، ادبیات و هنر بهره می‌گیرد تا نشان دهد که علوم اعصاب چگونه در زندگی به‌خدمت ما در می‌آید، و عیان می‌کند که چگونه بی‌کرانگی نورون‌های درون مغزمان نحوه‌ی ادراک و احساس و استدلال و ارتباط ما را می‌سازند.

خرید کتاب از کاواک

۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن