تاریخ ایرانتازه‌های نشرزندگی‌نامه و خاطراتشعر ایران
موضوعات داغ

از من تا منافسات شاعران

تازه‌های نشر

کتاب از من تا عشق

پدید‌آورنده: شبنم سمیعیان | انتشارات نگاه

«از من تا عشق» عنوان کتابی است شامل گفتگوهایی با هنرمندانِ بزرگی چون لوریس چاکناواریان، آیدین آغداشلو، بهمن فرمان آرا، ناصر ملک‌ مطیعی، شمس لنگرودی و . . . حول زندگی، عشق، مرگ. این گفتگوها به همت شبنم سمیعیان انجام شده است و الهام یاراحمد به عنوان عکاس تصاویر اختصاصی‌یی از این هنرمندان ثبت کرده است. انتشارات نگاه این کتاب را در دست انتشار داشته و در روزهای نمایشگاه کتاب به علاقه مندان عرضه خواهد کرد.

برای شنیدن آنچه حرف های دل است، باید در حضورشان نشست و سراپا شوقِ کشف و شور شنیدن شد. «از من تا عشق» دریچه ای است روشن به دنیای درون هنرمندانی گرانمایه… ایشانی که خلوت دلخواسته‌ی دنیایشان را در صمیمیت و دوستی با ما شریک شدند…

کتاب منافسات شاعران

پدید‌آورنده: فیض شریفی | نشر سیب سرخ

کتاب منافسات شاعران (نصرت رحمانی و معاصران) تالیف فیض شریفی است. این کتاب ششمین کتابی است که فیض شریفی د‌‌‌رباره نصرت رحمانی و اشعار این شاعر نوشته است. این کتاب د‌‌‌ربرد‌‌‌ارند‌‌‌ه خاطرات، و نظرات نصرت رحمانی و شاعران و نویسند‌‌‌گان معاصر با اوست. شاعرانی چون نیما، اخوان، شاملو، فروغ، سپهری، آتشی، ناد‌‌‌رپور، سایه و. ..نویسند‌‌‌گانی چون صاد‌‌‌ق چوبک و مسعود‌‌‌ کیمیایی شخصیت‌هایی هستند‌‌‌ که فیض شریفی به رابطه شان با نصرت رحمانی پرد‌‌‌اخته است.

کتاب ایران بین ناسیونالیسم اسلامی و سکولاریسم

پدید‌آورنده: ونسا مارتین | مترجم: محمدابراهیم ‌فتاحی | نشر نی

آثار مربوط به انقلاب مشروطه‌ی ایران تا به حال بر حوادث تهران، تبریز و تا حدی، اصفهان تمرکز داشته‌اند. در نتیجه، بررسی‌های اندکی درباره‌ی رویدادهای سایر ایالات و شهرها به رشته‌ی تحریر درآمده است. اما کتاب ایران بین ناسیونالیسم اسلامی و سکولاریسم درصدد است تا با بازبینی این روایت تمرکزگرا، تحلیلی متوازن ارائه دهد.

در این کتاب، نویسنده نخست نقش مجادلات اسلامی در واپسین سال‌های سده‌ی نوزدهم و اوایل سده‌ی بیستم و پیوند آن با اندیشه‌های سکولار را تحلیل، و سپس دسته‌بندی‌های این مجادلات را در شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان و بوشهر بررسی کرده است. او با تحلیل تعامل بین اسلام و سکولاریسم در این دوره‌ی پرآشوب به این جمع‌بندی می‌رسد که تحولات انقلاب مشروطه در هریک از شهرهای مورد بحث دارای ویژگی‌ای خاص آن منطقه نیز بوده است و دیگر این‌که بعضی از آن تحولات حتی در خط سیر تحولات بعدی تاریخ معاصر ایران هم بسیار تأثیرگذار بوده‌اند.
به باور نویسنده، تحولات این دوره در اصفهان عملاً نمونه‌ی نخستین آن نوع ناسیونالیسم اسلام‌گراست که چندی بعد در انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ نمایان شد.

۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن