تازه‌های نشرداستان جهان
موضوعات داغ

از مادام بواری تا ویکو و هردر

تازه های نشر

کتاب بهبود

پدید‌آورنده: جوآن سیلبر | مترجم: اسماعیل حسینی | نشر فرمهر

سیلبر در این رمان، سرگذشت جمعی از شخصیت‌های متفاوت را که در اثر تصادف و تقدیر زندگی‌شان به هم گره می‌خورد در داستان‌هایی به هم پیوسته حکایت می کند. او فصل‌های کتاب را استادانه درهم می‌بافد و شرایط انسانی را همچون بافت های ارزشمند به تماشا می‌گذارد. درون‌مایه‌ی ثابت تمام داستان‌های کتاب، سپنجی بودن عمر و توانایی شگفت‌انگیز انسان‌ها در سازگار شدن با گردش روزگار است. انسان‌هایی که لغزش پذیرند و پس از فروافتادن، هریک به نوعی سعی در جبران مافات و رهایی از بار غم و عذاب پشیمانی دارند…

کتاب مادام بواری

پدید‌آورنده: گوستاو فلوبر | مترجم: مهستی بحرینی | انتشارات نیلوفر

فلوبر بعد از نوشتن اثری به نام وسوسه سن آنتوان از دوستان منتقد خود، ماکسیم دوکان و لویی بونه، دعوت کرد تا داستان را برای آن‌ها بخواند، ولی آن دو، داستان را اثر بدی برشمردند و به او پیشنهاد کردند که داستان دیگری درباره‌ی دلونه، از آشنایان آنها، بنویسد. بر این اساس، فلوبر شروع به نوشتن داستان مادام بوواری کرد و سعی کرد که داستان را براساس شخصیت‌های واقعی بنویسد و با استفاده از مشاهدات و ذهن خود وقایع را در طول داستان گسترده کند. برای مثال اما بوواری همسر دلونه است.

نگارش مادام بوواری از سپتامبر ۱۸۵۱ تا آوریل ۱۸۵۶ به مدت پنج سال در کرواسه طول کشید. در این مدت فلوبر روزانه بیش از چند خط نمی‌نوشت و مرتب مشغول ویرایش نوشته‌های پیشین بود و هرآنچه را بر کاغذ می‌آورد با صدای بلند برای خود می‌خواند. او برای غنا بخشیدن به داستان علاوه بر بیان داستان اصلی، به بیان چند خاطره و چگونگی ارتباطش با لوئیز کوله پرداخته‌ است. او که بسیار با شخصیت مادام بوواری هم‌ذات‌پنداری می‌کرده‌ است، در نامه‌ای گفته‌است که هنگام نوشتن صحنه سم خوردن اما بوواری، مزه آرسنیک را در دهان خود احساس می‌کرده‌ است.

کتاب ویکو و هردر

پدید‌آورنده: آیزایا برلین | مترجم: ادریس رنجی | انتشارات ققنوس

آیزایا برلین در این کتاب به بررسی اصیل­‌ترین اندیشه­‌های دو تن از برترین فیلسوفان تاریخ و فرهنگ می­‌پردازد. بخش نخست کتاب به تشریح اندیشه­‌های فلسفی جامباتیستا ویکو و معرفت­‌شناسی او و خاستگاه­‌های آن اختصاص دارد. این فیلسوف ایتالیایی تا دو قرن پس از دوران حیاتش گمنام ماند اما به یمن تلاش‌های مفسرانی چون بندتو کروچه و استفاده از ایده­‌هایش در آثار هنرمندانی چون جیمز جویس از نو کشف و یکی از نخستین نقادان عصر روشنگری و نگرش غالب دکارتی شناخته شد. ویکو اهمیتی اساسی برای تاریخ، زبان، اسطوره و هنر قایل بود، و از این رو از بنیانگذارن فلسفه فرهنگ محسوب می­‌شود.

۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن