تازه‌های نشرداستان جهانزندگی‌نامه و خاطراتشعر جهان
موضوعات داغ

از شارل بودلر تا مریلین مونرو

تازه های نشر

کتاب شارل بودلر (شعرهای نخستین و مجموعه‌ی ژان دووال)

شارل بودلر | مترجم: رضا رضایی | انتشارات فنجان

شارل بودلر از مطرح‌ترین ادیبان مکتب سمبولیسم بود. او در سال ۱۸۶۷ بر اثر یک سکته قلبی و از کار افتادن نیمی از بدنش از دنیا رفت. شارل اولین کسی بود که واژه مدرنیته را در مقالات خود بکار برد. وی در سن ۲۴ سالگی به علت شرایط سخت مالی اقدام به خودکشی نمود اما جان سالم به در برد. در نامه‌ی خودکشی‌اش به ژان دووال (معشوقه‌اش) اینگونه نوشته بود: «دارم خودم را می‌کشم چون عذاب خوابیدن و عذاب بیدار شدن برایم تحمل ناپذیر شده است. خودم را می‌کشم چون باور دارم که نامیرا و جاودانه‌ام، و به این امیدوارم … وقتی که تو این نامه را می‌خوانی من دیگر مرده‌ام.»

کتاب بالتازار و بلموندا

ژوزه ساراماگو | مترجم: کیومرث پارسای | انتشارات چلچله

زمانی که پادشاه و کلیسا تمام قدرت را در دست گرفته‌اند، چه بر سرِ رویاها و آرزوهای مردم عادی می‌آید؟ در اوایل قرن هجدهم در شهر لیسبون، سربازی به نام بالتازار که یک دستش را در جنگ از دست داده، عاشق دختری جوان به نام بلموندا می‌شود. از روزی که مادر بلموندا در دادگاه محکوم شناخته و به تبعید فرستاده شد، رابطه‌ای عاشقانه و فوق‌العاده قدرتمند میان بالتازار و بلموندا شکل گرفت. در روز محاکمه، نفرِ سومی نیز میان آن‌ها حضور داشت: کشیشی به نام پدر لورنسو که آرزویش، ساختن یک ماشین پرنده است. همزمان با شعله‌ور شدن آتش تفتیش عقاید و منازعه‌ی میان وفاداری و دین، این سه شخصیت تلاش می‌کنند تا به آرزوی به نظر غیرممکن پدر لورنسو و البته رویای پرواز، جامه‌ی عمل بپوشانند…

کتاب سرگذشت من (به همراه ناگفته‌ها و فیلم شناخت کامل آثار)

مریلین مونرو | مترجم: حامد ارم جو | نشر دف

این خود زندگی‌نامه که در دوران اوج شهرت مونرو نوشته شد اما بیش از یک دهه پس از مرگ او به چاپ رسید، به شکلی فوق‌العاده تأثیرگذار و گزنده به ماجرای دوران کودکی مریلین به عنوان یتیمی بی‌سرپرست، دوران نوجوانی او، ظهور و درخشش این بازیگر جریان ساز در هالیوود و ازدواجش با جو دی ماجیو می‌پردازد. در این کتاب شخصی و فوق‌العاده صادقانه، مونرو از اولین تجربه‌ی جنسی خود (که بدون رضایت او اتفاق افتاد)، رابطه‌ی عاشقانه‌اش با ستاره‌ی بیسبال جو دی ماجیو، و نگاه و تحلیلش از خودش سخن می‌گوید. مریلینی که در این صفحات معرفی می‌شود، مخاطبین را شوکه خواهد کرد: زنی بااستعداد، باهوش و شکننده که بسیار پیچیده‌تر از زن اغواگری بود که مردم بر پرده‌ی سینما می‌دیدند. این کتاب جذاب و خواندنی، زندگی شخصی و حرفه‌ای یکی از نمادهای فرهنگی آمریکا را از نقطه نظر منحصر به فرد خودش به تصویر می‌کشد.

فروشگاه کتاب کاواک

۰
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

بستن