تازه‌های نشرداستان جهانزندگی‌نامه و خاطراتشعر ایران
موضوعات داغ

از اینک دختری میهن من است تا ایران و اتم

تازه‌های نشر

کتاب اینک دختری میهن من است

شیرکو بی‌کس | مترجم: رضا کریم‌مجاور | انتشارات نگاه

 رضا کریم مجاور شعرهای این کتاب را از میان دیوان اشعار او که بیش از هشت‌هزار صفحه است، برگزیده‌ است. این گزینش از سال‌های متفاوت تجربه‌اندوزی شاعر انجام شده و نمونه‌های زیبایی گلچین شده‌اند. نخستین شعر این مجموعه، در ۲۲ سالگی شاعر و آخرین شعر آن در ۷۳ سالگی او، یعنی واپسین سال زندگی‌اش و تنها چند ماه قبل از مرگ‌اش سروده شده است، یعنی این کتاب عاشقانه‌ای به درازای بیش از نیم قرن شعر و شاعری است.
عشق در هر زمانی و بر هر زبانی زیباست و از زبان شاعران، زیباتر و از زبان شاعران عاشق، زیباترین.

کتاب بازنویسی

توماس برنهاد | مترجم: زینب آرمند | نشر روزنه

رویتهامِر، شخصیت اصلی داستان «بازنویسی»، شخصیتی که برنهارد آن را برمبنای زندگیِ ویتگنشتاین طراحی کرده، در ابتدای داستان خودکشی می‌کند، خودکشی‌ای که بعد از جنونِ ناشی از وسواسِ ایدآلیستی اتفاق می‌افتد. در بازنویسی شاهد نابودی تدریجی نابغه‌ای هستیم که بی‌وقفه مجبور به اصلاح و بازنویسی تفکرات و تصورات خود است، تا جایی که تنها راه‌حل منطقی به نظرش اصلاح نهایی وجودش می‌آید، یعنی خودکشی.

در این روایت عجیب و غریب که گاهی طولانی، گاهی رویایی و درنهایت عمیقاً وابسته به زبان و ساختارشکن می‌شود، رونویسی و تکرار از جمله موضوعات اصلی است: تکرار خانه‌ها، تکرار ایده‌ها و نوشته‌ها. در جهان برنهارد زندگی مارپیچ تکرارشونده‌ای است برمبنای پیش‌فرضِ بازنویسی! بازنویسی از یک جنبه کابوس ویراستاران است: ویرایشِ بی‌پایان. از جنبه‌ی عمیق‌تر دیگر، چشم‌اندازی است وحشتناک از نهایتِ نابودی، با اشاراتی به پیامدهای آن برای هویت‌های فردی در جهانی که از معنا و مفهومی ثابت خالی شده است.

کتاب ایران و اتم (خاطرات اکبر اعتماد)

پدید‌آورنده: حسین دهباشی | ناشر: سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

کتاب «ایران و اتم» خاطرات دکتر اکبر اعتماد، نخستین رئیس مؤسسه‌ی تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی کشور است.
وی بنیان‌گذار و رئیس سازمان انرژی اتمی و رئیس دانشگاه بوعلی سینا همدان در دوره‌ی پهلوی دوم بوده است. این خاطرات روایت دست اولی از مشاهدات اکبر اعتماد در مباحثی چون وضعیت آموزش در دانشگاه‌های اروپا، فعالیت‌های تحقیقاتی وی، بازگشت به ایران و آغاز تدریس در دانشگاه تهران، راه‌اندازی رآکتور تحقیقاتی مرکز اتمی دانشگاه تهران، ملاقات با شاه و تاسیس سازمان انرژی اتمی، نحوه‌ی مذاکره و همکاری با کشورهای آلمان و فرانسه برای ساخت نیروگاه اتمی بوشهر و دارخوین، تاسیس شورای عالی پژوهش و …می‌باشد.

خرید کتاب از کتابفروشی کاواک

برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

همچنین ببینید

بستن
بستن