تازه‌های نشرداستان جهانزندگی‌نامه و خاطراتشعر جهان
موضوعات داغ

از استاد شجریان تا اشعار والت ویتمن

تازه های نشر

کتاب خسرو خوبان (استاد محمدرضا شجریان)

مهران حبیبی‌نژاد | نشر ماهریس

لینک کتاب » https://www.cavack.com/Item/38625

استاد محمدرضا شجریان در سال ۱۳۱۹ خورشیدی در خانواده‌ای اصیل و مذهبی متولد شد. پدربزرگ وی ـ علی‌اکبر ـ از مالکان سرشناس مشهد و پدرش ـ مهدی ـ از قاریان و مدرسان معروف مشهد بود و هر دو از صدایی بسیار خوش و رسا برخوردار بودند. شجریان از کودکی ـ به عنوان یکی از بهترین شاگردان پدرش به خاطر صوت زیبایش در اکثر جلسات قرآنی شرکت می‌کرد. کتاب حاضر به پاس زحمات و تلاش بی‌وقفه پنجاه‌ساله استاد محمدرضا شجریان به موسیقی اصیل ایران تدوین شده و شامل زندگی، گفت‌وگوها، نقد و نظرها، مقالات و.. و نیز متن آوازها و تصنیف‌های این استاد برجسته است.

کتاب هرکول و طویله اوجیاس

فردریش دورنمات | مترجم: فرشته شیرآقایی | ناشر: مهراندیش

لینک کتاب » https://www.cavack.com/Item/38296

رکول و طویلۀ اوجیاس در اندک مدتی پس از انتشار در ۱۹۶۲ شهرت جهانی پیدا کرد، به چند زبان ترجمه شد و در شهرهای مختلف دنیا به نمایش درآمد. نمایشنامه‌ای با طنزی قدرتمند، خواندنی و در عین حال تأمل‌برانگیز که برای اولین بار در سال ۱۳۴۱ به قلم سید محمدعلی جمال‌زاده به شکل نمایشنامۀ کوتاه‌شده به فارسی ترجمه و در سال ۱۳۴۷ به کارگردانی حمید سمندریان به روی صحنه آمد.

در شرایطی پرآشوب اهالیِ اِلیس بر آن می‌شوند تا سرانجام شهر خود را که زمانی است در پلیدی و نجاست فرو رفته، پالایش کنند. به پیشنهاد اوجیاس، کدخدای اِلیس، قرار می‌شود به هرکول پیشنهاد پاداشِ شایانی بدهند تا به کمک مردم اِلیس بیاید و آن‌ها را از شر پلیدی‌ها و آلودگی‌هایی که بلای جان اهالی شهر شده، نجات بخشد … حوادثِ این نمایشنامه در شهر اِلیس، یونان، رخ داده است و هرکول در مثل به‌ مانند رستم دستان ایرانی است، و به‌ مانند رستم خوان‌هایی را پشت سر می‌گذارد.

کتاب گزیده اشعار والت ویتمن

والت ویتمن | مترجم: سیروس پرهام | انتشارات مروارید

لینک کتاب » https://www.cavack.com/Item/38626

والت ویتمن برای شعر آمریکا چیزی در حد نیما برای شعر فارسی است و همراه ادگار آلن پو از بانیان شعر نو و آزاد آمریکا هستند که شاعرانی مانند گینزبرگ و سن ژون پرس و بسیاری دیگر را تحت تاثیر قرار داده اند.
جدای ماجراجویی ویتمن برای عبور از خط قرمزهای جامعه و فضای شعری بسته دوران خود نگاه انسانی او نیز بزرگ و ستایش‌برانگیز است وقتی می‌بینی سال‌ها قبل شاعری به نمایندگی از مردم آمریکا در شعرش به شهرها و کوه‌ها و دشت های جهان سفر می‌کند و زندگی و اقوام را می ستاید و وقتی در تهران مهمان ما می شود…

مشاهده‌ی کتاب‌ها در سایت کاواک 
۱+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پنج =

بستن