تازه‌های نشرجامعه‌شناسیداستان جهان
موضوعات داغ

از اتاق لودویگ تا خشونت علیه زنان

تازه های نشر

کتاب اتاق لودویگ

آلویس هوچینگ | مترجم: محمود حسینی‌زاد | نشر چشمه

مکان اصلی حوادث این رمان در ایالت کرنتن قرار داد که جنوبی‌ترین ایالت اتریش است. در شروع جنگ جهانی دوم و اشغال یوگسلاوی توسط نازی‌های آلمان، گذرگاه لویبل- بین اتریش و اسلوونی- برای اشغالگران اهمیت نظامی پیدا کرد. در این منطقه اردوگاه کار اجباری لویبل بنا شد و بعدا به دلیل کمبود جا اردوگاه دومی هم در لویبل برپا شد. این اردوگاه از معدود اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها بود که تعدادی از اسرا موفق به فرار از آن شدند و به گروه‌های فعال پارتیزانی اسلوونی‌ها در محل پیوستند و تنها اردوگاه نازی‌ها بود که در آن اسرایی را که در اثر مشقت کار و زندگی می‌مردند، روی توده‌ هیزم در فضای باز می‌سوزاندند. برای این کار هم چاله‌ای در محوطه‌ اردوگاه بود. از این اردوگاه و از این چاله در این رمان یاد شده است.

کتاب جاودانگان

کلوئه بنجامین | مترجم: زهرا حسین تبریزی | انتشارات علمی

آگاهی از زمان مرگ چه تاثیری بر روند زندگی شما خواهد گذاشت؟ سال ۱۹۶۹ در یک ساختمان استیجاری مخروبه و کثیف که در حاشیه‌ی شرقی و فقیرنشین نیویورک واقع شده بود، زن فالگیر خانه‌به‌دوشی زندگی می‌کرد که ادعا می‌کرد می تواند تاریخ مرگ افراد را پیش‌بینی کند. چهار فرزند خانواده‌ی گلد برای شنیدن سرنوشت خود مخفیانه از خانه فرار کرده بودند تا زمان مرگ خود را از زبان آن زن کولی بشنوند…

کتاب خشونت علیه زنان

مهرانگیزکار | انتشارات روشنگران

این کتاب حاوی سندهای تاریخی بسیار و مصاحبه‌های نویسنده با وکلا، قضات و حتی مشاوران و پزشکانی است که به نوعی با این موضوع درگیر هستند، در واقع علیرغم این تحقیق نیز هنوز تعریف واضح و جامعی از خشونت علیه زنان به‌دست نیامده است و برای اینکه رفتاری زیر نام خشونت قرار بگیرد باید چه نوع مشخصه‌ای داشته باشد؟ آیا خشونت فقط آسیب جسمی را در بر می‌گیرد؟ عواقب خشونت‌های کلامی در زندگی زوجین چیست؟ مسائلی از قبیل عسر و حرج، تمکین و حق طلاق مردان در این کتاب مفصلا توضیح داده شده و حتی به مواردی از قبیل نقص‌های قانون اساسی که می‌تواند به این موضوع دامن بزند اشاره شده است.

خرید اینترنتی کتاب از فروشگاه کتاب کاواک

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن