مطالب خواندنی
موضوعات داغ

اردوگاه کار اجباری آشویتس ۱۹۴۲

بزرگ‌ترین کشتارجمعی تاریخ بشر

اردوگاه کار اجباری آشویتس ۱۹۴۲

در ۲۷ ژانویه‌ی سال ۱۹۴۵، سربازان شوروی به داخل دروازه‌های بازداشتگاه آشویتس در جنوب غربی لهستان پا گذاشتند. چند روز قبل از ورود سربازان، نازی‌ها اردوگاه را ترک کرده بودند و بدین ترتیب بزرگ‌ترین کشتارجمعی تاریخ بشر آن‌هم تنها در یک محل به‌خصوص پایان یافت. هنوز هم درباره‌ی آمار دقیق کشته‌ها شک‌هایی هست؛ اما طبق آمار موزه‌ی خاطرات هولوکاست ایالات‌متحده، قوای اس. اس. آلمان نازی حداقل ۹۶۰ نفر از ۱٫۱ تا ۱٫۳ میلیون یهودی فرستاده‌ شده به اردوگاه را به قتل رساند. قربانیان دیگر حدود ۷۴۰۰۰ لهستانی، ۲۱۰۰۰ کولی اروپایی، ۱۵۰۰۰ نفر از اسرای جنگی شوروی و حداقل ۱۰۰۰۰ نفر از ملیت‌های دیگر را شامل می‌شدند. تعداد کشته‌شده‌ها در بازداشتگاه آشویتس از بقیه‌ی اردوگاه‌های نازی و شاید از هر اردوگاه مرگ دیگری در تاریخ بیشتر بود.

سربازان شوروی اسناد مهیبی از این جنایت کشف کردند. حدود هفت هزار زندانی در اردوگاه پیدا شدند که از گرسنگی در حال تلف شدن بودند. میلیون‌ها کفش و لباس که زمانی متعلق به مردان، زنان و حتی بچه‌ها بودند به همراه ۶٫۳۵ کیلو موی انسان کشف شد. موزه‌ی آشویتس بیش از ۱۰۰ جفت کفش، ۱۲ وسیله‌ی آشپزخانه، ۳٫۸ چمدان و ۳۵۰ دست لباس راه‌راه متعلق به اردوگاه را نگاه داشته است.نخستین پایگاه رژیم نازی در آشویتس که از روی شهر اوشوین چیم نام‌گذاری شد، در ۳۷ مایلی کراکوف بنا شد. این اردوگاه ۴۰ کیلومترمربع وسعت داشت و امروزه بانام آشویتس یک شناخته می‌شود.در ژوئیه‌ی سال ۱۹۴۲، حزب نازی تصمیم گرفت «راه‌حل نهایی» مسئله‌ی یهودی‌ها را اجرایی کند. کار ساخت کمپ‌هایی که به نابودی یهودیان اختصاص داده‌شده بودند پیش‌ازاین‌ها به پایان رسید بود اما ژنرال رینهارد هیدریش در سخنرانی‌اش در اجلاس ونیز این مسئله را رسماً اعلام کرد. اردوگاه دیگری جهت نابودسازی یهودیان بانام آشویتس دو در همان سال دایر شد.

آشویتس دو به‌گونه‌ای تجهیز شده بود که هر قسمت به کمک فنس های فلزی از قسمت دیگر جدا می‌شد. با داشتن این امکانات، آشویتس دو بیشترین جمعیت زندانیان را میان سه اردوگاه داشت. در ژوئیه‌ی سال ۱۹۴۲، نخستین اتاق گاز در اردوگاه ساخته شد. در این اتاق از گاز سیکلون ب برای کشتار استفاده می‌شد. این ساختمان برای کشتار در مقیاس موردنظر حزب نازی ناکافی تشخیص داده شد و به‌این‌ترتیب چهار اتاق گاز دیگر ساخته شد.

این اتاق‌ها تا نوامبر سال ۱۹۴۴، دو ماه پیش از آزادسازی اردوگاه برای نسل‌کشی استفاده می‌شدند. جنایات هولناک آشویتس به اینجا ختم نمی‌شود. آشویتس نه‌تنها برای قتل‌عام یهودیان استفاده می‌شد، بلکه مکانی بود برای آزمایش‌های پزشکی هولناکی که روی زندانیان یهودی و اروپایی انجام می‌شد. ازجمله‌ی این آزمایش‌ها می‌توان به اخته کردن، عقیم‌سازی و آزمایش‌هایی اشاره کرد که برای مشاهده‌ی تأثیر بیماری‌های واگیردار روی افراد انجام می‌شد. دکتر بدنامی که با اسم «فرشته‌ی مرگ» شهرت داشت، دکتر جوزف منگله، یکی از پزشکان حاضر در کمپ بود. منگله به آزمایش روی دوقلوها علاقه‌ی ویژه‌ای داشت.

بر طبق آمارهایی که موزه‌ی خاطرات هولوکاست ایالات‌متحده منتشر کرده است، در میان شش اردوگاه کشتار یهودیان، بیشتر کشتارها در آشویتس صورت می‌گرفته است. با این آمارها می‌توان گفت از هر شش قتلی که طی واقعه‌ی هولوکاست رخ‌داده، یکی از آن‌ها در آشویتس صورت گرفته است. تنها یک اردوگاه دیگر هست که از این نظر با آشویتس قابل‌مقایسه است و آن‌هم تربلینکا در شمال شرقی لهستان است که گمان می‌شود حدود ۸۵۰ نفر در آنجا به قتل رسیده باشند.سومین اردوگاه، آشویتس سه که بانام مونویتس نیز شناخته می‌شود، در اکتبر سال ۱۹۴۲ دایر شد. این اردوگاه به‌طور برجسته جهت کار اجباری دایر شده بود و زندانیان برای شرکت شیمی آلمانی به نام آی. جی. فاربن مشغول به کار بودند. طبق آمارهای موزه‌ی خاطرات آشویتس دو (آشویتس بیرکناو)، گمان می‌شود حدود ۱۰ کارگر در آن جان سپردند. زمانی که تشخیص داده می‌شد دیگر توانایی کار کردن ندارند با تزریق اسید فنیک به قلب کشته می‌شدند.

سربازان قوای اس. اس. نازی در نیمه‌های ژوئیه‌ی ۱۹۴۵ اردوگاه را ترک کردند. حدود ۶۰ زندانی به‌اجبار ۳۰ بعد از سی مایل پیاده‌روی به سمت غرب با قطار به اردوگاه‌های دیگر فرستاده شدند. موزه‌ی خاطرات هولوکاست تخمین میزند حدود ۱۵۰۰۰ نفر در این سفر جان دادند. قوای نازی زندانیانی که عقب می‌ماندند را به قتل می‌رساند. گمان می‌شود بیش از ۷ نفر خدمه‌ی نازی‌ها در این اردوگاه مشغول به خدمت بوده‌اند اما تعداد بسیار کمی به علت جنایاتی که مرتکب شده‌اند محاکمه شدند. پی گیری این مسئله هنوز متوقف نشده است. مأمورین عدالت آلمان بیان کرده‌اند که ۳۰ نفر از مأمورین آشویتس در سال ۲۰۱۳ مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

کتاب‌های مرتبط :

کتاب خالکوب آشویتس | پدید‌آورنده: هدر موریس | مترجم: فرشته شایان | نشر: چترنگ

کتاب آشویتس خصوصی من | پدید‌آورنده: حسن همایون| نشر: چشمه

کتاب دو جستار پیرامون آشویتس | پدید‌آورنده: تئودور آدورنو هانا آرنت | مترجم: سارا اسکندری رضا اسکندری | نشر: خرد سرخ

کتاب باقی مانده‌های آشویتس (شاهد و بایگانی) | پدید‌آورنده: جورجو آگامبن | مترجم: مجتبی گل‌محمدی | نشر: بیدگل

خرید کتاب از سایت کتابفروشی کاواک

سارا بوریائی

دانشجوی مطالعات ترجمه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران هستم و گاهی مقالات کوتاه ترجمه میکنم، علاقه ی زیادی به مطالعه دارم و امیدوارم به زودی بتونم ترجمه ی یک رمان کوتاه رو شروع کنم.
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + بیست =

همچنین ببینید

بستن
بستن