شخصیت امروز
موضوعات داغ

آروین شرودینگر

گربه‌ی کوانتومی شرودینگر

دانشمند، فیزیکدان و استاد دانشگاه (۱۹۶۱-۱۸۸۷)

آروین شرودینگر یکی از دانشمندانی بود که موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل شد. معادله‌ی موج او چنان کشف عظیمی بود که ظاهر نظریه‌ی کوانتوم را برای همیشه تغییر داد.

نگاهی اجمالی

متولد ۱۲ اوت ۱۸۸۷ در وین اتریش، آروین شرودینگر مسیر زندگی‌اش را طوری پیش گرفت که با کشف معادله‌ی موج برای حرکت الکترون‌ها، به یکی از سرشناس‌ترین نظریه‌پردازان علم فیزیک و استادان دانشگاه بدل شود. او در سال ۱۹۳۳، با همراهی فیزیکدان بریتانیایی، پی. ای. ام. دیراک، جایزه‌ی نوبل فیزیک را برنده شد و بعدها به‌عنوان سرپرست مطالعات پیشرفته در انستیتوی ایرلند مشغول به کار شد. از آثار به چاپ رسیده‌ی او می‌توان به «زندگی چیست؟» اشاره کرد. شرودینگر درنهایت در ۴ ژانویه‌ی ۱۹۶۱ در زادگاهش از دنیا رفت.

پیشینه

آروین شرودینگر تنها فرزند خانواده بود. پدرش، رودولف شرودینگر، گیاه‌شناس اتریشی هم‌چنین صاحب کارخانه‌ی پارچه‌بافی بود که به دختر پروفسور شیمی دانشگاه صنعتی وین دل باخت و آروین تنها حاصل این ازدواج است. آروین تا سن ۱۱ سالگی در خانه و توسط معلم خصوصی آموزش می‌دید و پس‌ از آن راهی دبیرستان شد و تحصیلاتش را ادامه داد و نهایتاً به دانشگاه وین راه یافت. شرودینگر در دانشگاه تمام تمرکزش را روی مطالعه‌ی فیزیک قرارداد. او آن زمان به‌شدت تحت تأثیر فیزیک‌دان جوان دیگری به نام فریتز هیزنهرل بود. شرودینگر با مدرک دکترای فیزیک در سال ۱۹۱۰ از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. بعد از دانشگاه، او چند سال به‌عنوان دستیار در انستیتوهای مختلف مشغول بود اما در جنگ جهانی اول به ارتش اتریش و مجارستان دعوت شد و به‌عنوان افسر توپخانه خدمت کرد.

پس از جنگ، با بازگشت به زندگی شهری، شرودینگر در سال ۱۹۲۰ با آن ماری بارتل ازدواج کرد. او در دانشکده‌های مختلف مسئولیت‌هایی پذیرفت و درنهایت در سال ۱۹۲۱ به دانشگاه زوریخ ملحق شد.

معادله‌ی موج شرودینگر

دارا بودن مقام پروفسوری در دانشگاه زوریخ به مدت شش سال یکی از مهم‌ترین دوره‌های فعالیت او درزمینه‌ی ی علم فیزیک است. او خود را در تحقیقات و نظریه‌های فیزیک غرق کرده بود و در سال ۱۹۲۵ کاملاً تصادفی با کار یکی دیگر از فیزیک‌دانان جوان، لوییس دِ بروگلی، آشنا شد. بروگلی در تز دانشگاهش در سال ۱۹۲۴ نظریه‌ای مبنی بر مکانیسم موج ارائه کرده بود. این نظریه توجه شرودینگر را به خود جلب کرد و او را بر آن داشت تا توضیح دهد الکترون‌های درون اتم هم می‌توانند حرکت موجی شکل داشته باشند. یک سال بعد، او مقاله‌ای انقلابی نوشت که شامل چیزی بود که بعدها با عنوان معادله‌ی موج شرودینگر شهرت یافت.

شرودینگر با دنبال کردن مدل اتمی بور و نظریه‌ی بروگلی، توانست حرکت الکترون‌ها را به لحاظ حرکت موجی‌شان شرح دهد. شرودینگر این کشف بزرگ را در اواخر دهه‌ی سوم زندگی‌اش ممکن ساخت و این در حالی است که بیشتر نظریه‌پردازان در سنین بیست‌سالگی کشفیاتشان را با دنیا به اشتراک می‌گذارند.

جایزه‌ی نوبل

در سال ۱۹۲۷، شرودینگر جایگاهش را در دانشگاه زوریخ ترک کرد تا به استقبال فرصت جدیدی برود که در دانشگاه برلین برایش ممکن شده بود. او در آنجا با آلبرت انیشتین ملاقات داشت. شرودینگر تا سال ۱۹۳۳ جایگاهش را در برلین حفظ کرد. ظهور آدولف هیتلر و حزب نازی و آزار شهروندان یهودی شرودینگر را بر آن داشت تا برلین را ترک کند. تنها کمی بعد از اینکه به دانشگاه آکسفورد انگلستان ملحق شد پی برد که در سال ۱۹۳۳ با همراهی فیزیک‌دان دیگری برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شده بود. شرودینگر در سخنرانی‌اش گفت که اگر در جنگ مرده بود، این جایزه به هیزنهرل، مربی و الهام‌بخش او، می‌رسید.

کتاب‌ها و سال‌های آخر زندگی

از نوشته‌های او می‌توان به «زندگی چیست؟» اشاره کرد که در راستای تلاشش برای پیوند علم فیزیک و ژنتیک در سال هزار و نهصد و چهل و چهار چاپ شد که بسیار هم تأثیرگذار است. او هم‌چنین درزمینه‌ی فلسفه و متافیزیک نیز دست‌ به‌ قلم برد. کتاب طبیعت و یونانیان که در سال ۱۹۶۴ منتشر شد، به سیستم باورهای باستانی و بازجویی‌ها نگاهی می‌اندازد و آخرین کتاب او، «جهان از دید من» که در سال ۱۹۶۱ به طبع رسید، تحت تأثیر ودانتا (تفکری هندی درباره‌ی مذهب) نوشته شد.

داستان زندگی او توسط پروفسور والتر جی. مور تحت عنوان «شرودینگر: زندگی و تفکر» در سال ۱۹۸۹ به‌صورت کتاب درآمد.

کتاب‌های مرتبط :

۶+
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن