پاورقیداستان جهانداستان نوجوان
موضوعات داغ

آثار برندگان جایزه‌ی ادبی هوگو – بخش سوم

از ابتدا تا امروز

کتاب کورالاین | نیل گیمن | مترجم: مهسا ملک مرزبان |  کتابسرای تندیس

کورالاین همیشه در این فکر بوده که چه چیزی پشت در قفل شده‌ی اتاق مهمان‌ها قرار دارد. وقتی که او سرانجام در اتاق را باز می‌کند، معلوم می‌شود که فقط یک دیوار آجری آن‌جا بوده اما زمانی که برای بار دوم پا به این اتاق می‌گذارد، گذرگاهی به شکلی اسرارآمیز پدیدار می‌شود.

کورالاین با تعجب بسیار، اتاقی را می‌بیند که دقیقا مشابه اتاق اوست اما به شکل عجیبی متفاوت است؛ و زمانی که «آن یکی» پدر و مادر خود را در این دنیای موازی پیدا می‌کند، آن‌ها، علی رغم چشم‌های دکمه‌ای و مشکی ترسناک‌شان، در نظرش بسیار جالب‌تر از پدر و مادر واقعی‌اش جلوه می‌کنند. اما زمانی که آن‌ها با صراحت به کورالاین می‌گویند که قصد دارند او را تا همیشه نزد خود نگه دارند، او وارد بازی کابوس واری برای نجات پدر و مادر واقعی خود و سه بچه‌ی گیرافتاده در آینه می ‌شود.

کورالاین فقط با داشتن سنگی سوراخ شده و گربه ای گوشه گیر، وارد کارزاری نفسگیر برای فرار از این موجودات مخوف می شود. نیل گیمن، رمانی شگفت انگیز و میخکوب کننده به مخاطبان خود ارائه کرده و کتاب دوستان پس از آشنایی با دنیای عجیب و غریب، همانند خود کورالاین، علاقه ای به ترک کردن آن نخواهند داشت.

کتاب جاناتان استرنج و آقای نورل | سوزانا کلارک | مترجم: مصطفی رضیئی |  کتابسرای تندیس

در زمان شروع قرن نوزدهم، دو جادوگر بسیار متفاوت در انگلستان ظهور می‌کنند و تاریخ این کشور را تغییر می‌دهند. در سال ۱۸۰۶ و در بحبوحه‌ی جنگ‌های ناپلئون در خشکی و دریا، اکثر مردم بر این عقیده‌اند که جادو برای مدت‌هاست که از انگلستان رخت بربسته است تا این که مردی منزوی به نام آقای نورل، پرده از قدرت هایش برمی‌دارد و یک شبه به فردی مشهور تبدیل می‌شود. خیلی زود پس از این اتفاق، جادوگری دیگر خودنمایی می‌کند:

مردی جوان، جذاب و بی باک به نام جاناتان استرنج. او شاگرد نورل شده و این دو با هم به نیروهای درحال جنگ با فرانسه می‌پیوندند. اما استرنج با گذشت زمان، بیشتر و بیشتر درگیر دیوانه‌وارترین و خطرناک‌ترین جادوها می‌شود و رابطه‌اش با نورل و تمام چیزهای باارزش زندگی‌اش را به خطر می‌اندازد.

کتاب هری پاتر | جی.کی. رولینگ | مترجم: ویدا اسلامیه | کتابسرای تندیس

این کتاب‌ها به شرح ماجراهای یک جادوگر نوجوان به نام هری پاتر به همراه بهترین دوستانش، رون ویزلی و هرمیون گرنجر، در مدرسه‌ی علوم و فنون جادوگری هاگوارتز می‌پردازند. بخش اصلی داستان پیرامون تلاش هری برای غلبه بر جادوگر سیاه، لرد ولدمورت است، که هدفش سرکوب کردن افراد غیرجادوگر (مشنگ‌ها)، تحت فرمان درآوردن دنیای جادوگران و نابود کردن همه کسانی که در مقابل او (از جمله هری پاتر) ایستاده‌اند، است.

اولین رمان از این مجموعه کتاب در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۹۷ با عنوان هری پاتر و سنگ جادو (سنگ فیلسوف) منتشر شد، کتاب محبوبیت بسیار زیاد، تحسین فراوان و موفقیت تجاری را در جهان کسب کرد. این مجموعه همچنین برخی از انتقاداتی ازجمله نگرانی به‌طور فزاینده درباره‌ی لحنی تیره و تار را سهیم شده‌است. تا ژوئن ۲۰۱۱، کتاب‌ها در حدود ۴۵۰میلیون نسخه فروش داشته و به ۸۳ زبان دنیا ترجمه شده‌است. و چهار کتاب پایانی این مجموعه به‌طور متوالی رکورد فروش سریعترین کتاب‌های جهان را دارد.

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن