پاورقی
موضوعات داغ

آثار برندگان جایزه‌ی ادبی هوگو – بخش دوم

از ابتدا تا امروز

کتاب ماناموکی | مایک رسنیک | مترجمان الهام حق پرست و پیمان صارمی|کتابسرای تندیس

کتاب ماناموکی: افسانه‌ای از یک سرزمین آرمانی، رمانی نوشته‌ی مایک رسنیک است که در سال ۱۹۹۸ به چاپ رسید. داستان این رمان به زندگی کوریبا، مردی حکیم و فرزانه از قبیله‌ی کیکویو می پردازد. کوریبا عقیده دارد که تکنولوژی‌های اروپایی، قبیله اش را به فساد کشیده‌اند؛ بنابراین او تصمیم می‌گیرد آرمان شهری کوچک به نام کیرینیاگا خلق کند تا مردم قبیله اش بتوانند در آن به ریشه‌هایشان بازگردند، به کشت و زرع بپردازند و بدون دخالت‌های تکنولوژی‌ها و فرهنگ‌های بیگانه، خدایشان با نام ناگی را عبادت کنند. اما با گذشت زمان در این جامعه هم مانند سایر جوامع، مشکلات درونی و بیرونی مختلفی به وجود می‌آید. رسینک با داستانی جذاب و به یاد ماندنی به مشکلات این جامعه و نحوه‌ی رویارویی آن‌ها با این مشکلات می‌پردازد.

کتاب خلع‌شدگان | اورسلا کی.لوگوین | مترجم: حامد کاظمی | نشر چشمه

کتاب خلع شدگان، رمانی نوشته‌ی اورسلا کی. لوگوین است که اولین‌بار در سال ۱۹۷۴ به انتشار رسید. شِوِک که فیزیکدانی نابغه است، تصمیم می‌گیرد دست به کار شود. او به دنبال جواب خواهد رفت، سوال‌هایی غیرقابل پرسش را خواهد پرسید و تلاش خواهد کرد تا دیوارهای نفرتی را خراب کند که سیاره‌اش را از سایر جوامع متمدن در کهکشان جدا کرده است.

به سرانجام رساندن این مأموریت خطرناک یعنی دست کشیدن از خانواده و حتی زندگی خودش. شِوِک برای به چالش کشیدن ساختارهای پیچیده‌ی زندگی و شعله‌ور ساختن آتش تغییر، باید سفری بی‌مانند و ناشناخته به سیاره‌ای آرمان شهری به نام اوراس داشته باشد. رمان خلع شدگان، داستانی علمی تخیلی و فوق‌العاده جذاب از یکی از بهترین‌های این ژانر، اورسلا کی. لوگوین است و بدون شک، مخاطبین خود را ناامید نخواهد کرد.

کتاب ایزدان هم | پدید‌آورنده: آیزاک آسیموف | مترجم: حسین شهرابی |  کتابسرای تندیس

ایده‌ی اصلی داستان کتاب ایزدان هم، پروژه‌ای توسط بیگانه‌هایی است که ساکن دنیایی موازی با قوانین فیزیکی متفاوت‌اند. آن‌ها با تبادل ماده با زمین، به دنبال بهره‌برداری از این تفاوت‌ها در قوانین فیزیکی هستند چرا که تبادل ماده، منبع انرژی جایگزینی در دنیای در حال مرگشان ایجاد خواهد کرد. با این حال، نتیجه‌ی نهایی تبادل قوانین فیزیکی، تبدیل خورشید به یک ابر-نو-اختر و حتی تبدیل بخش بزرگی از راه شیری به یک کوازار-کهکشانی با سیاه‌چاله‌های فراوان خواهد بود. این، هدف غایی بیگانه‌ها است چرا که انرژی موردنیاز برای دنیای موازی شان تأمین خواهد شد.

افراد اندکی از این حقیقت ترسناک باخبرند: دانشمندی طرد شده، بیگانه‌ای شورشی و ساکن سیاره‌ای در حال مرگ، و درنهایت، انسانی شهودگرا و به دنیا آمده بر روی ماه که نابودی قریب‌الوقوع خورشید را حس کرده است. آن‌ها حقیقت را می‌دانند اما چه کسی به حرفشان گوش خواهد کرد؟ آن‌ها عواقب و نتایج آزاد شدن حجم زیادی از انرژی را درک کرده‌اند اما چه کسی باورشان خواهد کرد؟ این چند نفر، انسان و بیگانه، کلید نجات زمین از نابودی را در دست دارند.

خرید اینترنتی کتاب از سایت کاواک

۲+
برچسب‌ها

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن