ادبیات جهانپاورقیداستان جهان
موضوعات داغ

آثار برندگان جایزه‌ی ادبی من‌ بوکر – بخش چهارم

ابتدا تا امروز

کتاب زندگی پی | یان مارتل | مترجم: گیتا گرگانی | انتشارات علم

رمان زندگی پی، رمانی فانتزی-ماجرایی و نوشته‌ی یان مارتل است که در سال ۲۰۰۱ انتشار یافته است. شخصیت اصلی داستان، پیسین مولیتور پی پاتل، پسری اهل قبیله ی تامیل و از شهر پوندیچری است که از سنی پایین به دنبال موضوعات عرفانی و روحانی و کاربرد این مسائل می‌رود. او، پس از حادثه‌ی غرق شدن کشتی، ۲۲۷ روز را درون قایقی شناور در اقیانوس آرام به همراه یک ببر بنگال به اسم ریچارد پارکر می‌گذراند. رمان زندگی پی، رمان ماجرایی و واقع‌گرایانه‌ی مهیجی است که با استفاده از تکنیک داستان در داستان، به کاوش در قدرت رهایی بخش قصه‌گویی و ماهیت دگرگون کننده‌ی افسانه می‌پردازد. طبق گفته‌ی یکی از شخصیت‌های این رمان، رمان زندگی پی، قصه‌ایست برای آفرینش ایمان به خدا.

کتاب آدمکش کور مارگارت آتوود | مترجم: شهین آسایش | انتشارات ققنوس

آدم کش کور با این لغات ساده و واضح آغاز می‌شود: ده روز پس از پایان جنگ، خواهرم لارا، با ماشینش از یک پل به پایین افتاد. این کلمات را آیریس می‌گوید؛ کسی که پرونده‌ی مختصر مرگ خواهرش در سال ۱۹۴۵، با گزارشی استنطاقی همراه می‌شود که فوت را تصادفی اعلان می‌کند. اما همین که خواننده‌ی کتاب انتظار دارد داستان لارا را پی بگیرد، آتوود کتاب را تبدیل به رمانی درون رمان دیگر می‌کند. کتاب، داستانی علمی تخیلی است که توسط دو عاشق و معشوق بی‌نام‌ونشان روایت می‎‌شود. وقتی که به آیریس باز می‌گردیم، داستان در قالب مقاله‌ای از یک روزنامه در سال ۱۹۴۷ گفته می شود؛ مقاله‌ای که از کشف یک قایق بادبانی پرده بر‌می‌دارد که حامل جسد شوهر آیریس [کارخانه‌داری معروف] است. آتوود با کنار هم قرار دادن عناصری به ظاهر دور از هم، دنیایی سرشار از تصوراتی محسورکننده با تأثیری فراموش نشدنی خلق می‌کند.

کتاب ننگ | جان مکسول کوتزی | مترجم: حمید یزدان پناه | انتشارات افراز

این رمان بسیار جذاب از جان مکسول کوتزی، به آفریقای جنوبی پس از دوران آپارتاید می پردازد و داستان زندگی مردی ۵۲ساله به نام دیوید لوری را پی می‌گیرد که دو بار طلاق گرفته و استاد دانشگاه کیپ تکنیکال است. لوری اعتقاد دارد که توانسته زندگی راحتی برای خود بسازد. اگرچه جایگاه لوری در دانشگاه تنزل یافته، او همچنان با وظیفه‌شناسی تمام در کلاس هایش تدریس می‌کند. دیوید به خوبی می‌داند که با بالا رفتن سنش، دیگر سرزندگی و جذابیت سال‌های جوانی را از دست داده اما همچنان خوب می‌تواند از پس خودش برآید و نیازهایش را برآورده سازد. لوری از زندگی خود راضی است، اما زمانی که سعی می‌کند با یکی از شاگردانش رابطه‌ای تشکیل دهد، مجموعه‌ای از اتفاقات ناخوشایندی رقم می‌خورد که باعث بر هم خوردن آرامشش شده و لکه‌ی ننگ بزرگی را در زندگی او به جای می‌گذارد.

خرید کتاب ار کاواک
برچسب‌ها

کاواک

وبگاه کاواک مجموعه‌ای از تازه‌ترین و برترین‌های نشر ایران و جهان را برای تمامی گروه‌های سنی از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کرده است و قصد دارد با ارائه‌ی کیفیتی مطلوب و در کمترین زمان ممکن فرایند ارسال و تحویل را چه در داخل و چه در خارج از کشور برای شما کتاب‌خوانان عزیز فراهم سازد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن