پاورقیداستان جهان

آثار برندگان جایزه‌ی ادبی من‌بوکر – بخش دوم

بازمانده روز | کازوئو ایشی گورو | مترجم: نجف دریابندری |کارنامه

کتاب بازمانده روز سومین اثر کازوئو ایشی گورو برنده‌ی جایزه بوکر سال ۱۹۸۹ است. البته ایشی گورو سه بار دیگر نیز برای کتاب‌های هنرمندی از جهان شناور، وقتی یتیم بودیم و هرگز رهایم مکن نیز نامزد این جایزه معتبر گردیده است. کازوئو ایشی گورو متولد ۱۹۵۴ در شهر ناگازاکی ژاپن است. او به همراه خانواده‌اش زمانی که تنها پنج سال داشت به انگلستان مهاجرت کرد و به گواه صحبت‌هایش، خود را کاملا نویسنده‌ای انگلیسی می‌داند تا ژاپنی. از دیگر افتخارات او می‌توان به دریافت جایزه وایت بورد ( ۱۹۸۶ )، شوالیه ادب و هنر فرانسه ( ۱۹۹۸ ) و جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۷ اشاره کرد.

راه گرسنگان | بن اکری | مترجم: جلال بایرام | انتشارات نیلوفر

رمان راه گرسنگان نوشته‌ی بن اکری، در همان دهه‌ای که جایزه‌ی بوکر را کسب کرد، تبدیل به اثری کلاسیک شد. این رمان، همانند کتاب صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز، شیوه ی روایی درخشانی را با بینشی نو و بدیع ترکیب کرده و اثری بزرگ در ادبیات جهان بر جای می‌گذارد. راوی داستان، روح پسربچه‌ای به نام آزارو است که طبق فرهنگ قبیله‌ی یوروبا در نیجریه، در برزخی بین زندگی و مرگ قرار دارد. زندگی‌ای که آزارو برای خودش می‌بیند و حکایتی که تعریف می‌کند، سرشار است از غم و ناراحتی.

اما او به شکل غیرقابل توضیحی با لبخندی بر لبانش به دنیا می‌آید. او دوباره به مرگ نزدیک می‌شود ولی عمرش به دنیا باقی می‌ماند. والدین مهربان و دلسوز آزارو اما، تمام مال و دارایی خود را برای نجات جان پسرشان صرف می‌کنند و فقیر می‌شوند. تنش موجود در دنیای زندگان با تمام خشونت‌ها و کشمکش‌های سیاسی‌اش، و وسوسه‌ی قلمرو بدون اظطراب و آرامش بخش مردگان، نیروی محرک و پیش ران داستان رمان راه گرسنگان است.

زندگی و زمانه مایکل. ک | جان مکسول کوتزی | مترجم: مینو مشیری | فرهنگ نشر نو

مایکل ک، در مکانی در آفریقای جنوبی جنگ زده، تصمیم می‌گیرد تا مادر خود را به خانه‌ی روستایی‌شان بازگرداند. در این مسیر، مادرش از دنیا رفته و او را در دنیای آشوبناک تاخت و تاز ارتش‌های بیگانه تنها می گذارد. مایکل پس از این اتفاق، به زندان می‌افتد، اما نمی‌تواند حصر را تاب بیاورد و با عزمی جزم برای داشتن یک زندگی باشرافت، پا به فرار می‌گذارد. روزگار آقای مایکل. ک به سوی مرکز و هسته‌ی تجارب انسانی قدم برمی‌دارد و نیاز های بشر را به داشتن یک زندگی روحانی و باطنی، ارتباطاتی با دنیای پیرامون خود و روشن بینی و بصیرت، مورد تحلیل و کنکاش قرار می‌دهد.
خرید کتاب از فروشگاه کتاب کاواک
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

میترا جلالی

طراح سایت و کارشناس سئو، علاقه‌مند به ادبیات،هنر و تکنولوژی...

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + سیزده =

بستن